Şimdiki Aklım Olsaydı..

Ne farrarisini satan bilgeyim, ne de Nirwana’da bir yerlerde.. Senden bir adım öndeysem dediklerime kulak ver! Ya da kulaklarını tıka, zaten hayat kendini geliştirmek için çok anlamsız!

‘Şimdiki aklım olsaydı..’ dememen ve hayatı dolu dolu yaşaman için tavsiyeler;

  • Hayal et!

Kısa ve öz! Her gün ve her gece yataktan çıkmadan veya uyumadan kendine sor. Şimdi ne istiyorsun? Türkiye’deki mutsuz hayatların çoğu, ne istediğini bile bilmemekten geçiyor! İste ve al! İnsanları ve dünyayı, sen söylemeden düşündüğünü anlayacak sihirbazlar olarak görme!

  • İngilizce öğren!

Evet Türkiye’de ingilizce öğrenmek kolay değil ama bunun tek nedeni ‘nerede kullanacağım yaaa!’ düşüncesi! İngilizce öğren ve ingilizceni kullanabilmek için harekete geç! Yurt dışına çıkıp, seyahat etmek için henüz yeterince paran mı yok? O zaman yabancıları evine davet et! Airbnb’ye, couchsurfing’e üye ol. Türkiye’nin turist destinasyonunda yaşamıyor musun? O zaman dil öğrenmek için kurulan yabancılarla görüntülü konuşma yapabileceğin sitelere üye ol!

  • At kendini dışarı!

Nasıl, ne kadar süre olduğu, bütçenin ne olduğu önemli değil! Her şey küçük bir adımla başlar! Şuan dünyayı gezmiş gezginlerin hepsinin ilk seyahati de korku ve şüphe doluydu unutma! Erasmusa git, interrail yap, yaz okullarına katıl.

  • Yaşa!

Evet seyahat etmek önemli ama daha önemli bir şey yurt dışında kısa da olsa yaşayabilmek! En az 3 ay-6 ay herhangi bir ülkede yaşa. Avustralya’da ve Amerika’da işleyen work and travel ile ülkeleri, doğayı, gerçek kültürü keşfet! Yabancı arkadaşlar edin, ufkunu genişlet! İnan bana bizim pilav deyip geçtiğimiz yemeği bile tüm dünyanın yapma çeşidi başka! Aynı sonuca giden farklı yollar öğren!

  • Bencil ol!

Şuan arkada bırakırsan üzüleceğini düşündüğün insanları bırak, kendin için yaşa! Biliyorum Türkiye’de aileler biraz kısıtlayıcı, çoğu zaman fazla korumacı! Unutma onlar da bir gün senin yaşındaydı ve hayatlarını istedikleri gibi yaşadı! (istedikleri hayatı yaşayamadıklarını söyleyenler bile, aslında başka seçeneği düşünmediler bile!) Fazla korumacı sevgiliyi direk çöpe at! (Beni bir gün anlayacaksın!)

  • Tek başına vakit geçir!

Kendini tanımanın en iyi yolu yalnız kalmak, kendi varlığından memnun olmayı öğrenebilmekten geçiyor. Hayatında mutlaka ama mutlaka tek başına büyük bir adım at, tek başına yaşa, tek başına seyahat et!

  • Bütçe ve planın olsun!

Ne kadar çok ya da az paran olduğu, hayallerin karşısında etkisiz eleman! Kısa da olsa gelecek planları yapmak, umutsuzluğa düşmeni engeller! Hayallerine her gün ne kadar yaklaştığını takip et! ‘Zaman ne çabuk geçti!’ diyenlerden değil, ‘hayatımı çok güzel yaşadım.’ diyenler kulübüne katıl!

  • Eğlen!

Ders/iş ve eğlence dengeni koru! Eğlendiğin, zevk aldığın zamanların olsun! Bırak siyaseti, sen ana başlıkları takip et! Televizyonda izlediğin %90 herşeyin seni, negatif kızgın ya da boş bir insana döndürmekten başka bir şey yapmadığının farkında ol!

  • Hep ileriye!

Bugünün dününle aynıysa kendini sorgula! ‘Vay be bu sene yaptığım şeyi, geçen sene düşünemezdim bile!’ de!

  • Yardım Et!

Karşılığını beklemeden birine yardım et. Bol bol gönüllü ol. 30’una gelmeden Avrupa’yı, Amerika‘yı, Asya’yı geç de mutlaka ama mutlaka Afrika’yı gör! İnsanlar dünyanın bir ucunda nelerle boğuşuyor haberin olsun!

Evden Uzakta’yı Facebook, Instagram ve Youtube hesaplarından takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir