Marakeş Rehberi

Şimdi bir filmin içinde olduğunuzu düşünün. Dapdaracık eski şehrin (medina) sokaklarında, kalabalığı aşarak zar zor ilerleyebildiğiniz bir yerdesiniz. Her yerde Arapça konuşulduğu için her şey size yabancı.. Her sokakta yeni bir şey keşfediyorsunuz.. Eski bir okul, yüzyıllık bir çeşme.. Çocuklar şakalaşarak yanınızdan koşturuyor, dilenciler yanınıza geliyor, toplu turist grupları yanınızdan ilerliyor, sokaklar mis gibi nane kokuyor. Soluklanmak için büyük meydandaki kafelerden birine oturuyorsunuz ve nane çayınızı yudumluyorsunuz. Bir rüyadaymışcasına kalabalığı yavaş çekimde tek tek özümseyerek izliyorsunuz. Dışarıdaki kalabalıktan ve sıcaktan kaçmak için, Riadınıza (otel) döndüğünüzde, terasınızda serinliyorsunuz.. İşte, Atlas Dağlarının eteklerine kurulu Marakeş böyle büyülü bir yer.. Orijinal adı Berberi dilinde mur (n) akush, yani “Tanrının Ülkesi” olan bu pespembe şehre aşık olmak için daha çok neden bulabilirsiniz.

Marakeş, sanırım Afrika’da gördüğüm ilk şehir olmasından dolayı, ilk gördüğümde çok kalabalık, çok pis ve karışık gelmişken, şimdi düşündüğümde kesinlikle hayatımda gördüğüm en güzel şehirlerden bir tanesi. Her sokağı buram buram tarih ve kültür kokan bir yer. İstanbul gibi, tarihi ve yaşanmışlığı her sokak arasında görebileceğiniz bir şehir. Çok da fotojenik. Fotoğrafçılıkla ilgileniyorsanız ve hala Marakeş’i görmediyseniz, çok şey kaçırdığınızı söyleyebilirim. Bir de Marakeş, Fas’ta bulunduğum şehirler arasında en turistik ve aradığınız herşeyi bulabileceğiniz bir şehir. Sadece alışveriş yapmaya gitseniz bile tamamen doğal karşılarım..

Ulaşım

Havaalanından ulaşım gayet kolay ve ucuz. Her ne kadar taksiler çok ucuz olsa da ben hemen havaalanı çıkışında bekleyen 19 numaralı otobüse binip, Djemaa El Fna meydanında indim. Yolculuk yaklaşık 20 dakika sürdü ve 30 dirhem idi.

Havaalanından taksi ile merkeze gelmek isterseniz de bunun ücreti, 60- 100 dirhem arasında değişiyor.

Nerede Kalmalı?

Benim istediğim şey,  rengarenk mermerleri ile harika Fas stilinde dizayn edilmiş,  her yerinden harika kareler yakalayabileceğim ve Medinada yerel kültüre daha yakın olabilceğim bir riad bulmaktı. Araştırma yaparken her bütçeye göre özel otellerle karşılaştım ve sizin için hepsini derledim. Sonuçta riadda kalmak Fas’ın kültürünün bir parçasıydı. Kaktüs Hostel ve riad arasında çok gidip geldim ve son dakika fikrimi değiştirerek ve normalden biraz daha fazla ödeyerek; Riad Dar Malak’ta 2 gece konakladım. Günlük kişi başı 75tl verdim. (Oda gecelik 150tl)

Bütçe kısıtınız yoksa yani para önemli değil derseniz, size önerebileceğim en güzel oteller La Mamounia (Fas Kralının mimarı dizayn etmiştir.), La Sultana Hotel, El Fenn, Riad Enija (600tl), Riad Lotus Privilege (407tl)

Riad Vert (180tl), Riad & Spa Esprit Du Maroc (332tl), Riad Edward (362tl), Riad Palacio De Las Especias (270tl), Riad Lotus Perle (286tl) fiyatları ideal, herkesin tutabileceği, özel riadlardan.

Hostel olarak yeni açılan Kaktüs Hostel,  Hostel Marrakech Rouge, Equity Point Hostel denenebilir. Bir günümü Kaktüs Hostelde geçirmek için konuşmaya gittim ama hostelde sadece bir tuvalet ve duşun olduğunu öğrenince vazgeçtim. Daha sonra bu hostelde kalan arkadaşlarım oldu ve onlar da hiç kimseye önermediklerini söylediler.

Görülmesi Gereken Yerler:

Şehir ana olarak 2 bölümden oluşuyor. Biri tarihi ‘Medina’, diğeri Fransız Kolonilerinden kalma ‘Yeni Şehir’. Her yerde olduğu gibi Marakeşte de görülmesi gereken tüm turistik atraksiyonlar Medina kısmında bulunuyor.

1) Djemaa El Fna Meydanı

Medinanın merkezi bu meydandır. Fanilerin meydanı anlamına gelir. Bu meydan UNESCO Dünya Kültür Miras Listesinde bulunur.

Portakal satıcılarında, yılan oynatıcılarına, dövmecilerden, maymun gezdirenlere, yemek çadırlarından, seyyar kurabiyecilere, Müslüman mahallesinde sümüklü böcek satanlardan, dans ederek para kazanmaya çalışanlara; duyan herkesin geldiği bir meydan burası.

Bana sorarsanız bunlara hiç bulaşmayın, adam akıllı akşam kurulan çadırlardan birinde yemeğinizi yiyin ve etrafındaki teraslı kafelerden birine çekilin. Çünkü uzaktan izlediğiniz insanlar bile koşa koşa yanınıza gelecek, deklanşör sesi duyduğu anda para isteyecek! Tabi kafeye oturun dediysem, menüye bakmadan oturmayın, pişman olursunuz.

 

2) Koutoubia Mosque/ Kutubiyye Camii

Djemaa El Fna meydanı başındaki, Marakeş’in simgesi olan, en önemli camidir.  12.yy’dan kalmıştır ve 67 metre uzunluğu ile eski şehir Medina’da palmiyelerden daha uzun tek kubbedir. Arap kültüründeki mimari özelliği ile kubbe köşelidir. Müslüman olmayanların girmesi yasaktır. Yanında da Cyber Park bulunur. Parkın her şeye karışan bir güvenliği var. Saat akşam 6 civarı kapıları kilitleniyor! (Ne kadar değerli bir yeşil alan)

 

3) Ali Ben Youssef Medrasa (Medrese)

14. yy’da yapılan medrese, Marakeş’in en güzel çinilerini ve mimarisini gördüğüm yer. Mutlaka ama mutlaka gitmelisiniz!

 

4) El Bahai Palace/ Sarayı

Çinilerin en güzellerini görebileceğiniz, 19.yy yapımı dönemin veziri için inşaa edilmiş saraydır.

5) El Badi Sarayı ve Sadi Mezarları

Yapımı 25 yıl sürmüş olan saraydır. Sarayın yapımında bir çok altın ve karşılığında şeker verilerek alınan İtalyan mermerleri kullanılmıştır. Sarayın 360 odası bulunur.

Sadi Mezarları ise, 1524 and 1668 yılları arası hüküm sürmüş 66 hanedan üyesinin mezarıdır.

6) Müzeler

Dar Si Said Sanat Müzesi

 

Marakeş Müzesi

http://www.museedemarrakech.ma/

Fotoğraf Müzesi (Maison de la Photographie)

http://maisondelaphotographie.ma/

7) Bahçeler

Jarden Majorelles; Jacques Majorelle tarafından dizayn edilmiş ve 1947’de halka açılmıştır. Yves Saint Laurent’in sonradan sahibi olduğu ve ölünce de küllerinin serpildiği, içinde ev bulunan mavi badanalı botanik bahçedir. İçinde binlerce çeşit bitki bulunmaktadır. İçeride İslami Eserler Müzesi de bulunmaktadır. Yeni şehirde bulunur.

Menara Gardens; 12. Yy’da yapılmış bahçesinde meyve ağaçları ve havuz bulunan köşktür.

La Mamounia gardens, Mamonia Otelin bahçesi ya da 10 dakika sürüş mesafesindeki Palmeraie Resort’un bahçesi de fotoğraf çekmek için ideal bahçelerden.

                                                                                                                                                                                                 

8) Çarşılar (Souk)

Eğer belirli bir çarşıyı arıyorsanız, Fransızca ismini önceden öğrenmekte yarar var. Babouche (ayakkabı) Souk, Chouari (halı) Souk, El-Attarine (perfüm ve baharat) Souk and the Cherratine (deri) Souk isimlerini bir yere kaydedin derim.

En bilinen çarşı olan Souk Semmarine’e gidebilmek için 2 farklı yol bulunuyor. Biri rue Semmarine, diğeri rue Mouassine. Medina yolları karışık olsa da kalabalığı takip edince bu çarşıya geleceğinizi garanti edebilirim.

Eğer kafa rahatlığı ile alışveriş yapmak için birkaç lira fazla ödemeyi göze aldıysanız ikinci adres; Souk Cherifia olmalı. Adres; Sidi Abdelaziz. /10:00-19.30

http://souk-cherifia.com/

9) Gualiz Mahallesi

Eğlencenin adresidir. Gece kulüpleri özellikle 5. Muhammed caddesi üzerinde veya oteller içindedirler.

Yeme İçme

Medina’da harika modern teras restoranları bulabilirsiniz. Yemek fiyatları yaklaşık 30 dirhem (10tl civarı). Aslında şehrin en turistik yerinde oturup yemek yediğinizi düşünürseniz, bu fiyatlar diğer şehirlerde bulacaklarınızdan en ucuzu olacak. Aynı zamanda  harika fotoğraflar da yakalanabilir.

Djemaa El Fna meydanı; her gece kurulan sokak yemekleri sunan çadırlar ise cafe’lerle aynı fiyatlara sahip ve bana sorarsanız daha az leziz. Üstelik sizi kazıklamak isteyen, yemeğiniz bitince hemen kalkmanızı isteyen satıcılar artısı. Yine de denemek de yarar var. (Not; sokakta yiyecekseniz, tüm yemekler bitmeden erken saatte gitmeli ve kazıklanmamak için ingilizce menüsü olmayan tezgahlardan birinde yemelisiniz. Ben saat 8:30 sonrası gittiğimde, menülerdeki çoğu şeyin kalmadığını söylediler.)

 

Cafe Clock (224 Derb Chtouka); yediğim en güzel burgeri burada yedim. Üstelik yediğim şey deve etiydi. Mutlaka ama mutlaka denemeli.

Nomad – 1, Derb Aarjan; teras katıyla harika yemekler sunan bir restoran.

Geziniz kısa da olsa Carrefour Alışveriş merkezine gitmek isteyebilirsiniz. La  Koutoubia camisinin başından yürüyerek 15- 20 dakika yürüme mesafesinde.

Alışveriş

Bazen bir dükkanda alışveriş yaparken peşinizi hiç bırakmayan görevlilere sinir olursunuz değil mi? Kendinizi inanılmaz bir baskı altında hissedersiniz ve  o şeyi çok beğenseniz de kesinlikle almaktan vazgeçersiniz. İşte Fas’ta (özellikle Marakeşte) alışveriş yapmak bu duygunun çok daha kötüsü. Şimdiden söylüyorum sonra benim gibi ‘lanet olsun!’ deyip hiç bir şey almadan dönmeyin.

Fas’ın diğer şehirlerine bile gitseniz Marakeş herşeyin en iyisini bulabileceğiniz şehir. Jma El Fnaa meydanı çevresindeki dükkanlar biraz tuzlu ama sokak aralarındaki çarşılara giderseniz pazarlıkla çok iyi şeyler alabilirsiniz. Param var ama almak istediğim şeyi sokak aralarında bulamadım derseniz; Chabi Chic (1, Derb Arjan, rue Yves Saint Laurent) ve 33 Rue Majorelle (33, rue Yves Saint Laurent)’e uğrayabilirsiniz.

 

Gümüş ya da gümüş kaplı çaydanlıklar, tepsiler, deri ayakkabı, çanta, ceketler, kilimler, lambalar, nane, argan yağı Fas’a özel alabileceklerinizden. Fiyatlara gelince; orta boy deri seyahat çantası yaklaşık 200 dirhem, ağır gümüş çaydanlık 150 dirhem, argan yağı küçük boyu (150ml) 60 dirhem, en büyük boy el yapımı koyun yünü el yapımı kilim 300 dirhem.

Yap;

* Djemaa El Fna meyadanında eline geçici dövme yapmak isteyen kadınlardan aranda bir metre mesafe koyarak gezin. Elini tuttukları gibi zorla dövme yapıyorlar ve faiş fiyatlar ödemeni bekliyorlar. Benden söylemesi!

* Camilere gir, bol bol fotoğraf çek. Hayatında ilk kez Müslümanlığın diğer dinlere göre artısını yaşa:)

* Marakeş’te Ocakta Maratona, Şubat-Mart’ta sanat sergisine (http://www.marrakechbiennale.org/), Haziran’da Milli Sanat Festivali (www.marrakechfestival.com), Aralık’ta film festivaline (http://www.festivalmarrakech.info/) katıl.

* Marakeş başlangıç, Fez bitiş çöl turuna katıl.

Yapma;

* Seni deri boyama tabakhanelerine götürmek isteyen insanları takip etme! Çünkü Marakeş’teki deri boyama tabakhaneleri, Fez’dekiler kadar büyük değil. Fakat Fez’e gitmeyeceksen mutlaka görmen gerekir.

* Bütçen kısıtlıysa, Djemaa El Fna meydanı çevresindeki faytonlara binme! Çünkü birkaç turistik atraksiyonlarından biri olduğu için fiyatlar çok pahalı.

&

Fas yazısı için buraya tıklayabilirsiniz.

Fas’a gitmek için 10 neden yazısı için buraya tıklayabilirsiniz.

Chefchaouen yazısı için buraya tıklayabilirsiniz.

Fes yazısı için buraya tıklayabilirsiniz.

Merzouga çöl safarisi yazısı için buraya tıklayabilirsiniz.

Evden Uzakta’yı Facebook, Instagram ve Youtube hesaplarından takip edebilirsiniz.

 

Tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir