Uçtan Uca Güney Afrika

Biz Güney Afrika‘nın Jburg- Cape Town arasını (Garden Route dahil)  araba kiralayarak, rahat rahat gezelim dedik. Gerçi üç hafta boyunca hergün ya da gün aşırı araba kullanmak çok yordu! (Araba kullanan ben olmasam da ben de yan koltukta oturmaktan yoruldum!) Bir de Afrika’da arabanın sorumluluğunu almak bir diğer konuydu. Yollar zaman zaman yapılı değildi, çoğu zaman başı boş hayvanlar otobanda dolaşıyordu. Siz siz olun uzun yolda kendinize güvenmiyorsanız, burası Avustralya ya da Amerika’da araba kullanmaya benzemiyor.

Güney Afrika’da araç kiralamak için en ucuz şirket Thrifty. Biz en düşük model aracı, günlük yaklaşık 250km limitle 10$’a kiraladık. Her gün 3-4 saat araç kullanırken, 2 günde bir full depo doldurup, 320 rand vermek zorunda kaldık. Araç kullanırken, google.maps’in navigasyonunu kullandık. Bir de her hostelde bulabileceğiniz Coast to Coast kitabı çok işimize yaradı.

Bizim gibi Güney Afrika’nın sahillerini görmek istiyor, ayrıntılı seyahat etmek istiyorsanız fakat araba kullanamıyorsanız da üzülmeyin! Baz bus denen sistemle bilet aldıktan sonra, istediğiniz sahilde durup, istediğiniz zaman bu otobüsle tekrar yola devam edebilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi; http://www.buzbus.com

Güney Afrika’da araba kullanmak, soldan sürmeye alışanlar için pek kolay olmayabilir. Ana yollar kesinlikle çok güvenli. Özellikle en ana yol olan n1 ve n2 kesinlikle dümdüz, gepgeniş. Otobanlar devletin olmadığı için, sık sık ödemeli geçiş sistemi var ama fiyatlar 10- 60 rand arası değişiyor. Araba kiralarken hızlı geçiş sistemi kartını alırsanız rahat edersiniz. Fakat heryerde bu sistemle ödeme yapamıyorsunuz, bazı yerler ‘no tag’ yazısı asıp, nakit ödemek zorunda bırakıyor.

 

 

Dikkat:

Kiralık aracı Swaziland, Leshoto’ya çıkarırken hiçbir sorun yaşamadık ancak Namibya’ya çıkarırken yurt dışına çıkış izin belgesi istendi. Bu belgeyi kiraladığınız yerden alıyorsunuz. Kimi zaman önceden bildirmeniz gerekiyor. Aracı yurtdışına çıkış belgesinin ücreti, kiraladığınız şirkete göre de değişiyor. Biz Avis’e 90$ vermişken bu ücreti Thrifty’de 50$ diye okumuştuk.

Dikkat etmeniz bir diğer konu Güney Afrika’daki resmi tatiller. Çünkü bu dönemler hem araç kiralama çok pahalılaşıyor, hem de kamp alanları ve ucuz konaklamalar bitiyor. Siz siz olun 15-20 gün önceden aracınızı kiralamaya bakın.

Afrikada araba kullanmanın bazı kuralları var, bunlara uyardanız sorun yaşayacağınızı zannetmiyorum.

* Çok gerekmedikçe akşam araba kullanmayın!

* Kırmızı ışıkta çok fazla beklemeyin. (Arabaya gasp genelde kırmızı ışıklarda yaşanıyormuş)

* Gece karanlık çökmeye başladığında yan sokaklara girmeyin!

* Asla bir yolu bilmiyormuş gibi davranmayın, camı açıp yol tarifi istemeyin!

* Hız sınırını koruyun! Otobanda bile önünüze bin bir türlü beklenmedik şeyin çıkacağını unutmayın!

* Tuvalete giderken bile arabada değerli bir şeyinizi bırakmayın! Bırakıyorsanız da üstünü örtün, göstermeyin. (Alışveriş merkezlerinin otoparkı hariç)

* Arabaya otostop çeken kimseyi almayın!

* Araba kiralamadan önce güvence yaptırın.

* Navigasyona güvenin! Yerel hat ve internet alıp, online yolunuzu bulun.

* Kaza bile yapsanız, tekerleğiniz bile patlasa eşyalarınıza sahip çıkın. Çünkü Afrika’da gasp en çok yardım ediyormuş ya da yardım istiyormuş gibi davranan kişiler tarafından yapılıyormuş!

* Klimasız araç kiralamayın. (Camları açmak zorunda kalıp, riski artırmayın.)

* Acil bir duruma karşı, yola çıkmadan mutlaka yerel bir telefon kartı edinin.

 

3 Haftalık Yol Günlüğümüz

1. Gün Graskop

Konaklama: Panorama View

Harika bir manzaraya bakan havuzları var. Kamp kişi başı 9$.

1

 

Yol üzerinde Sabie’de durup Woodsman yunan restoranında yemek yiyoruz. Burası kesinlikle durulması gereken bir yer. 50km sonra da Graskop’tayız.

Gods window & Bourkes Luck Potholes’u gördük, doğal mucizelere tanık olduk. Otelimizin uçuruma kurulu havuzunda keyif yaptık. Ertesi gün The Big Swing’den 60 metreden boşluğa atladık. Biraz boynumu incittim, hala hayattayım. (Viktorya şelalerinde 140$ olan atlayış buarada 60$ dı atlamazsam olmazdı.)

 

2

2. Gün Nelspruit and Kruger Milli Parkı

Konaklama: Couchsurfing.

Kruger Milli Parkı Malelane kapısına 20 dk uzaklıkta bir çiftlik evinde 4 köpek, 2 kedi, bir de tontoş bir çiftle konakladık, harika yemekler yedik. Ertesi gün Kruger Milli Parkında ilk defa self drive denen şeyi deneyimledik. Yani kendi arabamızla milli parkında istediğimiz yere biz sürdük, istediğimiz yerde istediğimiz kadar bekledik. Giriş için kişi başı 25$ ödedik. Bu safari de Kenya’nın yanına yaklaşamadı ama fiyata göre yine harikaydı.

 

4

3. Gün Swaziland

Konaklama: Legends Backpacker, Ezulwini ( 5$ kamp)

new-image2

 

Dağlardan geçip Güney Afrika’nın sınırları içindeki minnacık ülkeye sürdük.

Craft marketlerde durulup alışveriş yapılabilir, House of Fire’da canlı müzik dinlenebilir, M Restoran’da yemek yenebilir. Mlilwane Vahşi hayat koruma parkına giriş kişi başı 40 randdi ama biz gerek görmedik.

Swaziland’ın başkenti; Mbabane’da bulunan The Mall’da, Güney Afrika’da daha sonra her yerde bulabileceğimiz Ocean Basket’de yemek yedik ve bayıldık. Sonrasında aynı restorana farklı yerlerde belki 10 kere daha gittik.

 

4- 5. Gün St Lucia

Konaklama: Monzi Safaris’de onların iki kişilik safari çadırlarında konaklama. 30$ usd

Sonunda medeniyete, suya, güzel restoranlara kavuştuk. John Dory’s de 18:00’e kadar margarita içip sushi yemek.. Ah bu duyguyu özlemişim. St. Lucia yereller için de tatil mekanı olduğu için gitmeden mutlaka bir iki hafta önceden yer ayırmalısınız.

Wetland’e gidilip, vakit geçirilebilir. Giriş kişi başı 5$.

6

 

6.-7 Gün Durban

Konaklama: Happy Hippo. Mutfakları, ücretsiz internetleri var. Sörf tahtası kiralayabiliyorsunuz.

Durban sörf öğrenmek için harika bir yer. Sabah erken saatlerde kalkıp dalgaları yakalamalısınız. Çok sayıda evsiz ve dilenen gördük. Bir çok kişi yanımıza gelip para istedi.

durbn

 

8-9. Gün Drakensberg

Konaklama: Amhitheater kamp

Bu kadar güzel bir alana kurulu bir kamp görmemiştim. İnterneti paralı ama hem havuzu hem sıcacık jakuzisi var. Üstelik mutfağı da tertemiz.

new-image

Amphitheater kamp alanından satın aldığımız Leshoto turuna 38$ verdik. Lesotho Türk vatandaşlarından vize istemesine rağmen (?!) şansıma gittiğimiz sınır kapısı yapım aşamasındaydı ve hiç para ödemedim. Leshoto turu için diğer seçenek Sani Pass sınır kapısı ancak tur fiyatları o kısımda çok ama çok daha pahalı.

lesotho

10. Gün Umzumbe

Konaklama: Mantis& Moon Backpackers; dorm kişi başı 200rand! Çıldırmış olmalılar.

Drakensberg Sun hotel’in içinden girip; trekking yapılabiliyor. Çıkışta otelin yanındaki Valley Bakery’de bir şeyler yiyebilirsiniz.

Akşam 4 saat sürüş yapmak zorunda kalıyoruz.

7

 

Coffee bay; aslında gidemememizin hikayesini anlatacağım! Coffee bay’e giden yollar yıllardır yapım çalışmasında imiş. Biz de rehber kitapta bu konu hakkında yazan kısmı atladığımız için o gün coffee baye giden tüm yolları denedik. 3. Yol da bozuktu hadi Mtatha’a geri dön, diğer yolu kullan derken saat 22:30’a kadar araba kullandık. Afrika’da gece araba kullanmanın tehlikeli olduğunu herkes bilir de bu kadar atraksiyonlu geçeceğini tahmin edemedik. Yol resmen bilgisayar oyunu gibiydi. Ana yolun ortasında bekleyen koca inekler mi dersiniz, eşekler mi, tampon yemiş yolda can çekişen köpekler mi, ölü keçiler mi! Bir de canını hiçe sayarak otobanda karşıdan karşıya geçen insanlar var tabii! Üstelik yollar hep bozuk, hep sizi başka bir yola sokuyorlar, sonra bul yolunu bulabilirsen! Biz de lanet olsun diyip St. Johns’a gitmeye karar verdik. Neyseki sağsalim vardık, ertesi gün de hiç biryere kımıldamadık!

 

12. Gün Port St Johns

Konaklama: Jungle monkey bp ve Amapondo bp’ı denedik. Ben insanların sıcaklılığı ve mutfağın temizliği açısından amapondoyu tercih ediyorum. Ama sizin için parti yapmak, bilardo oynamak, havuza girmek daha önemliyse Jungle monkey’i tercih edin. Bu iki hostel farklı sahillerde bulunuyor. İkisi de okyanusa 5dk yürüme mesafesinde. Amapondo ayrıca blue gap denen yürüyüş yoluna daha yakın.

prjohn

13. Gün Wild Coast

Konaklama: Buccaneers Lodge.

bucceners

Çok huzurlu bir tahta evde kaldık. Dormların bile okyanus manzarası var. Sörf dersleri veriyorlar. Muhteşem bir havuzları ve nereye giderseniz gidin sizi takip eden köpekleri var.

bucc

14. Gün Hogsback

Sahilden ayrılma vakti.

Konaklama: Away With The Fairies. Çok ünlü bahçe küvetleri var. Orman yürüyüşü ve bisiklet sürüşü de yapabilirsiniz.

guneyafrika

15. Gün Eastern Cape Inland & Port Elizabeth

Konaklama: Orange Elephant bp. için gittik ama bomboş kamp alanı varken yer yok dediler. Hemen yakınındaki Ardwark bb’da konakladık. Kesinlikle çok temizdi ve interneti de vardı. Ertesi gün sabah erken saatte Addo Elephant parka gideceğimiz için Port Elizabeth’e gidip tarihi binaları görmek istedik. City hall, Dunken reserve, Motherwell (Port Elizabeth’in Sowetosu)’ı gördük.

eli

16. Gün Jeffreys Bay

Gün Addo Elephant Park. Girişe kişi başı 14$ verdik. Ama maalesef Kruger’dan bile kötü çıktı. Güyya 6 aslan ve leoparları varmış ama ‘Bir aslan gördüm 10 metre boyunda’ efsanesinden farksızdı. Ziyaaa yeme bizi!!! Akşama doğru 3 gibi artık Jeffrey Bay’e sürüşe başlıyoruz.

addo

Konaklama: Island Vibe Backpackers. Çok memnun kaldık. Hemen sahile kurulu, sörf tahtası kiralayabileceğiniz, hostel gibi hostel.

Jeffrey Bay sörfçülerin bir numaralı kumsalı, cennet gibi bir yer. Çok da gelişmiş. Küçücük merkezinde yüzlerce sörf malzemeleri satan fabrika satış  mağazası var. Ayrıca en ünlü restoranları, barları ile de uzun süre konaklamak isteyeceğiniz bir yer. Jeffreys Bayi sakın ama sakın atlamayın.

jeff

17. Gün Stormsriver

Konaklama: Djembe Backpackers

Burası huzurlu doğa içinde bir kasaba. Bir çok yürüyüş yolu, turist atraksiyonu var. Dünyanın en uzun köprü bungee jumpingi ise burada yapılıyor. Bayadır gördüğüm en değişik yerdi. Atları barda, koyunları kamp ateşi etrafında takılıyor. Sabahları harika pancakeleri bedava! Tek uyarım bahçedeki tahta binalardaki dormlarda kalmamanız. Çünkü ben kaldım ve farelerden illalah ettim. Pislikler yemek poşetime dadandılar:) Ana binalarındaki dormlarda kalacaksanız çok huzurlu ve eğlenceli bir yer.

djembe3

18. Gün Knysna

Konaklama: Jembjo Backpackers

(Evden hostele çevrilmiş, ev sıcaklığını bulabileceğiniz bir hostel. Tertemiz çarşafları, bedava kahvaltısı ile gönlümü kazandı. Sakın ama sakın Island vibe hostele gitmeyin. Neredeyse bir metrekareye kurulu saçma bir hostel!)

Burası da sahilde, marina etrafına kurulu bir kasaba. Marina içinde gezebilir, The Head’e çıkıp yukardan manzayı izleyebilir, orman yürüyüşlerine gidebilirsiniz.

new-imagelklkl

 

19. Gün Mossel Bay

Konaklama; Santos Express. Eski bir trenin döndürüldüğü otel odasında konakladım. İlk başta çok farklı gelmişti ama check in yaptıktan sonra bu ne ya dedim. Ortak sadece barı var. Tek atraksiyonu dalga sesleri ile uyumaktı.

mossel-bay

20. Gün Gansbaai

Konaklama: Gansbaai Hostel

Köpek balıkları ile dalış için en iyi yer olarak duyup, Cape Town öncesi durmak istedik. Tabi hayaller Paris, hayatlar Adana’ya döndü. Tekne o kadar sallandı ki öğürmekten hiç bir şey anlamadım. Hatta o kadar para verdim, bari kafese gireyim dedim, köpekbalığının yüzüne yüzüne kusmaya devam ettim.:)))

(Not: Benim gibi yanlış ilacı alıp, mide bulantısı ilacı almadan tekneye binmeyin.)

Hayaller;

shark

Hayatlar;

new-image3

21. Gün Cape Town

Cape Town yazısı için buraya, Güney Afrika’da olduğunuzu anlayacağınız 15 garip durum yazım için buraya, toplamda 43 gün kaldığımız tüm Güney Afrika maliyeti için buraya tıklayabilirsiniz.

Evden Uzakta’yı Facebook, Instagram ve Youtube hesaplarından takip edebilirsiniz.

Tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

5 Comments

  1. bir konu hakkındada bilg veririsen sevinirim. Durban Cape Town arasındaki kasabalar arasında toplu taşıma varmi? Sence güvenlimi ? Baz Buz harici tabiki Ocak ayında eşimle Güney Afrika botswana gezisi yapacağız onun içn bilgi toplamaya çalışıyorum.Şimdiden teşekkürler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir