45 Günlük Tanzanya- Zanzibar Maliyeti

13 kasım- 26 kasım Zanzibar- 28 aralık 2015 Tanzanya (45 gün)

Yeme- İçme: 449$ = 965 tl

Konaklama: 239$ = 514 tl

Ulaşım: 118$ = 254 tl

Ekstra Harcamalar: 134$ = 288 tl (20$ hot springs, 5$ telefon, 22$ mtae turu, 2$ çamaşır yıkatma, 10$ köy turu, 10$ masaj, 6$ yeni çanta, 22$ prison adası, 15$ yunus turu, 12$ mnemba adası snorkel)

Toplam 940$ = 2,021tl

Tanzanya Günlük Ortalama: 21$ = 45 tl

Dikkat; Hesaplamalarımda kullandığım Avustralya doları o günkü kuru: 2,15

 

tanzanya-maliyeti

 

Şimdi gelelim harcama kalemlerini tek tek anlatmaya. Tanzanya’nın 27 gününde Zanzibar’da konakladım. Zanzibar, Tanzanya’nın ana karasına göre çok daha pahalı. Genek olarak konaklama için günlük 10$ versem de restoranlar çok turistik olduğu için yeme-içme maliyetim yükseldi. Bir de üstüne, Afrika’da en çok gittiğim beach club ve barlar Zanzibar’da olduğu için de bu maliyet harcamaların en yükseği çıktı.

Bir hafta da Red Monkey Lodge‘da ücretsiz konaklayıp, çalıştım. Tanzanya’nın ana karasında Arusha, Moshi, Dar Es Salaam’da couchsurfing yapıp, konaklamamı ücretsiz hale getirdim.

Zanzibar’da da Tanzanya’da da yine toplu taşıma araçları kullandım. 1-2$’a saatlerce yol gittim.

Ekstra harcama kaleminin içinde ise 50$ Tanzanya vizesi, 45tl’si Hot Springs giriş ücreti ve ulaşımı, 50tl’si Prison Adasına gidiş, 32tl’si yunus turu, 26tl’si Mnemba Adası turu, 21tl’si Jambiani kasaba turu, 50tl’si Lushoto’da trekking.

Zanzibar’da bir ay kalmama rağmen, Tanzanya’nın günlük harcama kalemi 45tl’ye maloldu. İnanın bana bu çok ama çok düşük bir rakam.

Ayrıntılı bilgi için Zanzibar yazımı okuyabilirsiniz.

Evden Uzakta’yı Facebook, Instagram ve Youtube hesaplarından takip edebilirsiniz.

Tagged , , , , , , , , , .

2 Comments

  1. Tanzanya hakkında kötü bir olay duymamıstım sizin anlattıklarınız ciddiye alınması gereken bi durum yenimi başlamış.Birde Dar es salaam dan Lusakaya trendede güvenlik sorunu oluyormu

    • Tanzanya’nın geneli güvenilir aslında ama problemli olan kısım Dar Es Salaam. İngilizce arama yapınca tehlike ile karşılaşmış kişilerin yazıları da son bir iki seneye dayanıyor. Afrika’yı toplu taşıma araçları ile gezen benden başka Türk var mı onu da bilmiyorum. Dar- Zambiya arası tren yaklaşık iki gün sürüyor ve duyduğum kadarıyla inanılmaz güzel yerlerden geçiyor. Tren çok güvenli, kabin tutarsanız da riski sıfıra indiriyorsunuz. Merak etmeyin fiyatlar çok ama çok ucuz. Seat 61 sitesine bakabilirsiniz. İyi geziler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir