Afrika’da Akdeniz Havası; Chefchaouen

Chefchaouen, Fas’ın kuzeyinde yer alan, Rif Dağlarının eteklerine kurulu, büyülü bir mavi şehir. Burada evler Santorini’deki gibi akrepleri korkutmak için maviye boyanmamış. Tarihte buranın büyük çoğunluğunu oluşturan Museviler, kutsal kabul ettiği için bu rengi kullanmışlar. Zamanında İspanyol sömürgesi olduğu için de ingilizceden çok ispanyolca konuşuluyor.

Mavi duvarlar sizde bir sakinlik hissi yaratıyor, huzura kavuşturuyor. Hele Fas’ın büyük şehirlerinin karmaşısından geliyorsanız, burasının sakinliği günlerce kalmak istemenize neden olabilir.

 

Ulaşım

Çok zamanı olanlar Marakeş’e araçla 6,5 saat sürüyor. Veya Marakeş’ten Fez’e çöl safarisi ile geçilip, Fez’den Chefchaouen’e CTM Otobüs firmasıyla 4 saatte ulaşılabilir. (70 dirhem) Özellikle sabah erken saatlerde bir çok otobüs firmasının araçlarını bulabilirsiniz.

Bir diğer seçenek Marakeş Fes arasını trenle geçip, otobüse binmek.

Konaklama

Ben fotojenik bir riadda kalmak istedim ve Casa Perleta’da oda kiraladım.

http://www.casaperleta.com/en/

Kısıtlı bütçe için en iyi seçenek; Hostal La Joya.

Ne Kadar Kalmalı?

Bana sorarsanız bir tam gün yeterli olacaktır.

Alışveriş

Duvarlarının renginden mi bilmiyorum ama Chefchaouen’de satıcılar da çok sakin. Fas’ın geri kalanında olduğu gibi bir şeyi satmak için saatlerce en iyi performanslarını göstermiyorlar. Ama yine de alışveriş seçeneği kısıtlı.

Nereleri Görmeli?

Chefchaouen’de yapılacaklar kısıtlı. Yer dar, kafalar güzel.

* Ras El Maa şelalesi, medinanın sonunda yer alıyor. Medina’dan geçerken yol boyunca Chefchaouen’deki tüm restoran ve dükkanları görebilirsiniz.

* Şelaleyi geçtikten sonra göreceğiniz tepeciğe tırmanıp Chefchaouen’ı yukardan görebilir, tepeye inşaa edilmiş cami olan Jemaa Bouzafar’ı ziyaret edebilirsiniz. Bu tepe bana biraz İzmir’deki Şahin Tepesini hatırlattı. Hani şu işi olmayan herkesin çıkıp, bira içtiği yer. Burda da aynı havayı görebilirsiniz.

* Yapılacaklar arasında günlük ya da iki günlük yürüyüş turlarına katılmak da bulunuyor. Eğer Rif dağına tırmanmak isterseniz Hotel Atlas’ın önündeki yürüyüş yollarını kullanmalısınız.

 

Dikkat;

Bazı restoranlar yemek öncesi ikramlık birkaç meze çeşidi getiriyor ama hesabı öderken bunları da hesaba yazıyor. Ne kadar ben istemedim ki deseniz de parayı sizden çatır çatır alıyor.

Chefchaouen esrar tarlalarının merkezi olduğu için size bunu satmak isteyenler de olacak. Bir çok tarlada silahlı askerler nöbet tutuyor, o yüzden izinsiz sakın ama sakın tarlalara girmeye kalkmayın.

Tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir