Bir Aylık Malavi Maliyeti

28 aralık 2015- 26 ocak 2016 (29 gün)

Yeme- İçme: 183$ = 393 tl

Konaklama: 260$ = 559 tl

Ulaşım: 139$ = 299 tl

Ekstra Harcamalar: 293$ = 630 tl (Vize, 15$ şişme yatak, 30$ çadır, 8$ telefon hattı, 17$ dağa tırmanış, 35$ safari, vs)

Toplam: 875$ = 1,881 tl

Malavi Günlük Ortalama: 30$ = 65 tl

Dikkat; Hesaplamalarımda kullandığım Avustralya doları o günkü kuru: 2,15

 

malavi-maliyeti

 

Şimdi gelelim tek tek harcama kalemlerini açıklamaya. Ulaşım maliyeti Afrika’nın gezdiğim diğer yerlerinden fazla çıktı çünkü Malavi’de çok yer değiştirdim. Bir yerden bir yere direk gidiş neredeyse hiç yoktu. Mecburen büyük şehirlere tekrar tekrar gidip dolmuş değiştirmek zorunda kaldım. Bir de insanlar çok fakir olduğu için ilk kez Malavi’de herkes fiyatları yükseltmeye çalıştı. Normalde Kenya ve Tanzanya’da dolmuşa bindiğimde, şoför çok para isterse, diğer yolcular bana gerçek fiyatı söylerdi ama Malavi’de herkes sözleşmiş gibiydi. Malavi’de hiç bir yerin kredi kartı kullanmaması da maliyetimi yükseltti çünkü haftada bir kez mutlaka atm için büyük bir şehre gitmek zorunda kaldım.

Malavi sırt çantalı destinasyonunda bulunduğu için mutlaka kalmak istediğim hosteller vardı. Couchsurfinge hiç bakmadım ama zaten insanların gelir düzeyi çok düşük olduğu için internet kullanımı da çok yaygın değil. Yine bir hafta Cape Maclear’da çalışıp, ücretsiz konaklama ve 2 öğün kazandım.

Malavi çok ucuz bir ülke olmasına rağmen, ekstra harcamaların bu kadar yüksek çıkmasının nedeni, 75$ vize ve girişte 30$ rüşvet ödemek zorunda kalmamdı. Ayrıca Liwonde Milli Parkında safariye 75tl ödedim, 100tl’ye çadırımı ve şişme yatağı almak zorunda kaldım, 36tl’ye Mulanje Dağı’na tırmanmak için rehber tuttum.

Bir ay boyunca altını üstüne getirdiğim Malavi maliyeti günlük 65 tl’ye geldi. Ayrıntılı bilgi için Malavi yazımı okuyabilirsiniz.

Evden Uzakta’yı Facebook, Instagram ve Youtube hesaplarından takip edebilirsiniz.

Tagged , , , , , , , , .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir