Fas’ın Tarih Kokan Şehri; Fes

Fes, Rif ve Atlas Dağlarının arasında bulunan vadiye kurulu, Fas’ın ikinci büyük şehri. Marakeş’e göre daha tarihi ve yerel bir şehir. Marakeş’in turistliğinden sonra Fes’ten gerçekten çok keyif aldım. Üstelik Fes’e çöl turunda tanıştığım arkadaşlarımla gitmeye karar verince ve tüm otobüs yolculuklarımız çok daha keyifli geçti. Hostelin aynı odasını kiraladık, Fes’i hep beraber keşfettik. Ben Marakeş’ten çıktığım 3 günlük çöl turunu, Marakeş dönüş olarak değiştirip Fes’de bitirdim. Tur şoförü beni otobüs terminaline kadar götürdü ve biletimi de aldı.

Fes’te insanlar marakeşten daha ılımlı ve fakir. Çok fazla turist görmedikleri için, kavgaya dönen alışveriş pazarlıkları, Fes’te yerini ‘buyurmaz mıydınız?’ kibarlığına bırakıyor. Tabi bunun getirisi olarak da fiyatlar Marakeş’e göre daha yüksek. (Marakeşte 30 dirhem olan şey, Fes’te 50-60 dirhem.)

Fes de Fas’ın diğer şehirleri gibi eski kent yani medresenin dar duvarları arasına kurulmuş. Şehir sonra sonra dışarıya doğru büyümüş. Yine tek başına, kalabalığı takip ederek, sokaklarda kaybolarak harika vakit geçirilen bir kent. İnsanlar yine size etrafı gezdirmek için can atacak, ‘Valla para istemiyorum!’ diyenler bile yol sonunda para dilenecek.

fes-rehberi

Ulaşım

Cmt bus isimli şehirlerarası lüks otobüs şirketi ile Marakeş, Rabat, Kasablanka, Tangier, Tetouan, Chefchaouen, Meknes, ve Merzouga’dan ulaşılabilir. Chefchaouen- Fes arası dört saat alınıyor. Biletler online satın alınabilir ya da arayarak rezervasyon da yapılabilir. Fiyatlar, 10 saat için yaklaşık 160 dirhem.  Tabi bilet aldıktan sonra, bagaj için de ücret ödemeniz gerekiyor. Ben 35 kiloluk iki kişilik bagaja 5 dirhem ödüyorum.

http://www.ctm.ma/

Fez’den ayrılırken ise, sonraki durağım Chefchaoun için Tetouan’e gitmek zorunda kalıyorum. Şehirde iki adet otobüs terminali bulunuyor; biri CTM Terminali, diğer eski otobüs terminali olan Gare Routière.

Tren kullanmak isterseniz tren istasyonu yeni şehirdeki, Place du Roi Faycal. Dikkat; Fez’den sadece batıya ve doğuya tren bulunuyor.

http://www.oncf.ma/Pages/Accueil.aspx

Şehir içinde bir yere gitmek isterseniz taksi kullanabilirsiniz. Taksiler yasa gereği üç kişiden fazla kişi almıyor. Taksi metre açmayan taksilere lütfen binmeyin.

fes2

Konaklama

Ben Funky Fez Hostel’de konakladım. Merkeze yakınlık açısından tavsiye ederim. Yine de riadda kalmak isterseniz, Marakeş’ten daha uygun fiyata, turistik olmayan riadlar bulabilirsiniz. Fakat görülmesi gereken her yer yine medinada bulunduğu için medinada konaklamaya özen gösterin.

http://www.funkyfes.com/IN/

 

Nereye Görelim

1) Mavi Kapı (Blue Gate/ Bab Bou Jeloud)

Medineye ve şehir merkezine açılan büyük mavi kapı, çarşılarda dolanırken dönüp dolaşıp tekrar ulaşacağınız nokta.

fes3

2) Talaa Kebira

Fes’in dükkanlarla kaplı ana yollarından biri. Fez-el-Bali yani Fez’in eski şehri medina, Rue Talaa Seghira ve Rue Talaa Kebira adlı iki ana yoldan Mavi Kapıya ulaşıyor.

 

3) Medreseler

Medersa el-Attarine (Attarine Medresesi); on dördüncü yüzyıldan kalma bir üniversite.medresa

Medersa Bou Inania; tam fotoğraf çekmelik bir medrese.

 

4) Jardin Jnan Sbil

Medine mavi kapının hemen dışındaki büyük park. O kadar boş ve huzurlu ki, biz arkadaşlarla gittiğimizde, saatlerce kalıp kimimiz uyuya kaldı, kimimiz kitap okudu, kimimiz de sonraki gidilebilecek yerleri araştırdı.

 

5) Chouara Deri Boyama Tabakaneleri

Hemen Place Nejjarine’nin kapısının yanında bulunan deri dükkanın çatı katına çıkarak ulaşılıyor. Bu tür dükkanların teraslarına çıkıp para vermeden deri boyama tabakanelerini izleyebilirsiniz.

fes

6) Dar el- Makhzen /  Royal Palace

Kralın hala oturduğu sarayın içine, halkın girmesi yasak. Fakat her gün yüzlerce turist, bir çok turist rehberi kitaplarının kapağına konu olmuş bu altın kapıları görmeye gidiyor.

Adres: 12 Derb el Miter Oued Zhoune Luxury Riad Medina

 

7) Zaouia Moulay Idriss II

Şehrin kurucusu için yapılmış bu yapılmış bu türbe Fez’in en kutsal yerlerinden. Kadınların doğurganlığını artırdığına inanılıyormuş.

 

8) Karaouine Camisi

Müslümanlar dışında kimsenin içeri alınmadığı bu cami, 20,000 kişilik kapasitesi ile Afrika’nın en büyük camisi olarak tarihe geçmiş. Müslüman bile olsanız başınızı kapatmadan ve etekle sizi içeri almıyorlar.

fes-fas

9) Borj Sud

Tüm Fes’i izlemek için çıkacağınız bu tepeye, medina’dan 20 dakika yürüme mesafesinde. Tüm şehri panaromik görmek için ideal.

 

10) Mellah

Medinenin hemen dışındaki Yahudi mahallesi, altın ve antik eşya merkezi olarak geçiyor, eski sinagogu barındırıyor. Farklı mimarisi görülmeye değer.

 

Yeme İçme

Sokaktaki meyve suları, 1 dirhem. Daha önce aynı bardaktan 200 kişinin içtiğini akla getirmeyerek hüpletilmeli.

Marakeş için önerdiğim Cafe Clock burada da bulunuyor. Kesinlikle gidip deve burger denenmeli.

Numero 7 Restoranı, Medinada bulunan çok fotojenik bir restoranımız.

http://www.restaurantnumero7.com/

Alışveriş yapmak isterseniz Carrefour biraz uzak ama taksiyle gidilebilir. Jardin Jnan’dan 6 dirhem tutuyor. Carefur’da asansörle en aşağı katında ‘cave’ dedilen gizli dükkandan alkol alınabilir. Bir bira 9 dirhem.

fes-gezi

 

Fas yazısı için buraya tıklayabilirsiniz.

Fas’a gitmek için 10 neden yazısı için buraya tıklayabilirsiniz.

Marakeş yazısı için buraya tıklayabilirsiniz.

Merzouga çöl safarisi yazısı için buraya tıklayabilirsiniz.

Chefchaouen yazısı için buraya tıklayabilirsiniz.

Evden Uzakta’yı Facebook, Instagram ve Youtube hesaplarından takip edebilirsiniz.

Tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir