Londra Havaalanı Ulaşım Sorunsalı

Thy; Heathrow ve Gatwick, Pegasus; Stansted ve Gatwick, Sun express ve Atlas Jet; Luton, British Airways; Heathrow Havaalanını kullanıyor. Uçuş İstanbul’dan 3,5 saat sürüyor. Uçak indiğinde vardık diye sevinmeyin çünkü AB pasaportunuz yoksa görevlilerin keyfini beklemek zorunda kalıyorsunuz. Önümde on kişilik bir grup varken, yan sırada 1000’e yakın AB vatandaşının geçip gittiğini izledim. (Ezik miyim len ben!) Pasaport damgasını aldıktan sonra ilginç bir şekilde bagaj araması yok. (En azından Lutonda.)

Şehirde altı adet havaalanı bulunuyor.

londrahavaalaniharitasi

Gatwick Havaalanı (LGW)

Gatwick Express treni ile, 30 dakikada Victoria İstasyonuna varabilirsiniz. Fiyat 18 pound.

www.gatwickexpress.com

Southern Railway; en ucuz ulaşımlardan biri olarak, tren 10 pound. Bir saat içinde London Bridge’e varabiliyorsunuz.

https://ticket.southernrailway.com/

Easy Bus;  havaalanından Victoria istasyona 10 pound 35 dakikada ulaşabiliyorsunuz.

www.easybus.co.uk

 

Southend Havaalanı (SEN)

Liverpool St’e bir saat uzaklıktaki havaalanı. Fiyat 15 dolar.

http://www.southendairport.com/

 

London City Havaalanı (LCY)

Şehir merkezine en yakın havaalanı olsa da Türkiye’den direk uçuş kullanan hiçbir uçuş şirketi bulunmuyor.

https://tfl.gov.uk/

 

Stansted Havaalanı (STN)

Stansted Havaalnına inerseniz, ‘Steansted Express’ pahalı ve hızlı alternatifiniz. Fiyatlar Liverpool St’e 19 pound ve yolculuk yaklaşık 50 dakika sürüyor.

www.stanstedexpress.com

Ucuz alternatif olarak ‘National Express’ trenini kullanabilirsiniz. 90 dakikalık yolculuk sonunda Viktoria İstasyonuna ulaşabilirsiniz. Fiyat 10 pound.

http://www.nationalexpress.com/

Easy Bus, yine otobüs kullanmak isterseniz bir seçenek. Viktorya istasyonuna yaklaşık bir buçuk saat süren yolculuğun ücreti 8 pound.

www.easybus.com/en/

 

Luton Havaalanı (LTN)

Luton Havaalanında inerseniz, online da alınabilen Easybus ya da Greenline otobüsleri ile şehre gidebilirsiniz. Ben easybus’a 2£ ödedim. 10£ verip daha hızlı gitmek isterseniz, greenline’ı kullanmalısınız.

Greenline, havaalnından Viktorya İstasyonuna 10 pounda gidebileceğiniz otobüs sitemi.

http://www.greenline.co.uk/

 

Heathrow Havaalanı (LHR)

Heatrow Havaalanına inerseniz, rahatsınız. Londra merkeze en kolay ulaşımı bulunan havaalanı burası. London underground’ı kullanarak 40 dakikada merkezde olabilirsiniz. Tek bilet 5-6 pound olsa da oyster kart almanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Underground genel olarak 05:00-00:00 arası işlemekte.

Ya da hergün 5:00- 23:30 arası işleyen Heathrow Express treni ile 15 dakikada Paddington istasyonuna varabilirsiniz. Fiyat yaklaşık 22 pound. Tabiki bu seçenek express olduğu için daha pahalı.

https://www.heathrowexpress.com

Diğer seçenek Heathrow Connect treni. Fiyat, ekspress ile tam yarı yarıya yani 10 pound. Paddington istasyonuna 30 dakikada varabiliyorsunuz.

www.heathrowconnect.com

Otobüs kullanarak, işi 50 dakikaya çıkarmak isterseniz o da mevcut.

www.nationalexpress.com

 

Hangi havaalnına giderseniz gidin özel transfer araçları için;

Amerika bol bol kullandığım özel  havaalanı transferleri burada da bulunuyor. Fiyatlar araç başına yaklaşık 40-70 pound arası değişiyor. Birkaç örnek;

http://www.londonairporttransport.co.uk/

http://www.expressairporttransport.co.uk/

 

Hangi havaalanına inerseniz inin, şehir merkezine otobüs ile gitmeyi planlıyorsanız;

http://www.terravision.eu/

http://www.easybus.co.uk/

londratubeharitasi

Şehir İçi Ulaşım

Tube yani underground (kesinlikle metro veya subway değil); kesinlikle harika bir ulaşım. Dünyanın ilk yeraltı ulaşımı (1863) olması nedeni ile biraz eski ama hala gıcır gıcır çalışıyor. Bana sorarsanız oyster card alıp, tüm ulaşım için bu kartı kullanmalısınız. Çünkü tek biniş 1,5 £ iken bu kart ile bütçenize katkıda bulunursunuz. Belli sürede sınırsız kullanım hakkı veren Oyster kart alırken dikkat etmeniz gereken nokta; gideceğiniz mesafeye göre kart alıyor olmanız. Zone 6’ya kadar genişleyen Londra ağında, turistik aktiviteler sadece Zone 1-2 içinde kaldığı için fazla para ödememeye dikkat.

Bunun dışında tüm gün 2£’a bisiklet de kiralabilirsiniz. (Dikkat; İngiltere’de özel bir bisiklet yolu yok. Bisikletliler otobüs yolundan gidiyor. Londrayı bisikletle gezeceğim derken hastanelik olmayın!)

 

Evden Uzakta’yı Facebook, Instagram ve Youtube hesaplarından takip edebilirsiniz.

Tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

2 Comments

  1. Merhaba,

    Londra’da en iyi havaalani transfer servisi ver sirketlerden birisi sayilir. Turk sirket olarak bir cok Turk soforlerimiz vardir. Ucretlerimiz sabit.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir