Sydney’de Yeni Yıl, Yeni Ev ve Havai Fişekler

Bunu her yıl söylemeye başladım gibi ama 2016 nereye gitti, nasıl geçti anlayan var mı? Daha aylar önce Afrikadaydım, 2016’ya Malavi’de yeni tanıştığım arkadaşlarımla yüzerek girdim.  Evlendim, başka bir kıtaya taşındım. Kısacası 2016’yı yaşayabildiğim kadar dolu dolu yaşamaya çalıştım. Ben yeni yıl arifesini nasıl geçirirsem tüm yılı da öyle geçireceğime inananlardanım. Bu sene yeni yılda Sydney’de geçireceğim ve havai fişekleri izlerken çığlık çığlığa bağıracağım için de 2017 için büyük bir beklenti içindeyim.:)

bondi-sahili

Peki Sydney nasıl bir yer, gerçekten yeni yıl arifesi için onca yolu gitmeye değer mi?

Sydney, çok kültürlü yapısı, neşeli, yardımsever insanları, herşeye ve heryere kolay ulaşım imkanı ile dünyada yaşanılası şehirler arasında ilk sırayı çekiyor.  Dünyanın diğer yerlerinden farklı olarak büyük şehir hayatının stressiz de var olabileceğini kanıtlıyor. İşten ya da okuldan çıkışta, çok kısa bir süre içinde büyük parklara, bembeyaz kumlu turkuaz sahillere varabiliyorsunuz. Hiç bir şey yapmasanız da uzanıp sörfçüleri izlemek gününüzü renklendiriyor. Bu coğrafik güzelliğin, yaşayanları hipnotize etmesinden midir bilinmez, herkes mutlu ve güler yüzlü. Sydney’de yıl boyunca çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Kışın; marketler, konserler, müzikaller yerini, yazın; cıvıl cıvıl parklarda pikniklere, sahillerde sörflere, teras ya da bahçe mangallarına ve açık hava sinemalarına bırakıyor.

sydney7

Türkiye yeni yılı soğukta, çoğu zaman karlar içinde karşılarken, Avustralya’da insanlar, yeni yılı sahillerde parmak arası terlikle karşılıyor. Yeni yılı da Christmas’ı da yüzerek, bahçelerinde mangal yakarak ya da piknik yaparak kutlamaları, Avustralya reklamlarına bile konu oluyor.

Yeni yıl arifesinde saat 21:00 ve 00:00’da atılan havai fişekleri izlemek için yaklaşık bir milyon Sydneyli ve bu unutulmaz ana şahit olmak isteyen binlerce turist parklara akın ediyor. Avustralya’da hiçbir sahil, hiçbir kamusal alan, özel günler dahil bir grubun ya da bir kişinin yönetimine bırakılmıyor. Havai fişekleri görebilecek en güzel parklar ikiye ayrılıyor. Bir tarafını halk para ödemeden kullanırken, diğer tarafı para ödeyip, yemek yiyip geceyi sakince geçirmek isteyenlere ayrılıyor. Ücretsiz olan parklarda önce gelen alır sistemi uygulanıyor. Çoğu parka dışarıdan içki getirilmesi yasak. Parkların güvenliği, giriş çıkışı devlet tarafından sağlanıyor. Kapasitesinin üstüne çıkan parkların girişi kapatılıyor. Dolayısıyla izdihamın önüne geçiliyor. Devlet, insanların tüm gün mağdur olmaması için yeme-içme ve tuvalet ihtiyaçlarını da önceden düşünüyor. Havai fişek gösterilerini izlemek için para ödeseler de, trafik 18:00- 01:00 saatleri arası tıkalı olduğu için parklara erken gidip, 18 saate yakın yerlerde bekleyen insanlar, sıcaktan ve yorgunluktan telef oluyor. Köprü üzerinde havai fişek gösterisi sırasında, akıl karıştırıcı toplumsal mesajlar da yayınlanıyor. Bunlar arasında; güvercin, kalp, mücevher, kumsaati, güneş, yin yang, el, düşünce balonu, kelebek ve dudak, göz, ampul bulunuyor.

 

O kadar yolu sırf havai fişekleri izlemek için geldiniz, peki izdihama uğramamak, hem Opera binasını hem de köprüyü aynı anda fotoğraflamak için şehrin neresine gitmelisiniz?

1) Fort Denison Adası

Ücretli olmasına rağmen, hem köprüyü hem Opera Binasını gören en güzel yer olması nedeniyle biletler çabuk tükeniyor.

* Bu fotoğraf bana ait değildir.

2) Bradleys Head: Mast Precinct & The Amphitheatre

Bu sene benim de olacağım, Mast Precinct kısmı, 15:00- 12:30 arası ziyaretçilere açılıor. 1600 kişilik kapasitesi ve 50 dolar ücreti bulunuyor.

The Amphitheatre kısmı ise 800 kişi kapasiteliyken fiyatlar 75 dolara çıkıyor.

IRF Bradleys Head Sydney 2013

* Bu fotoğraf bana ait değildir.

3) Cremorne Point Reserve

Ücretsiz olan bu park, 12:00-01:00 arası ziyarete açılıyor. 9000 kişi kapasiteyi doldurana kadar insan kabul etmeye devam ediyor.

cremornepoint* Bu fotoğraf bana ait değildir.

4) Nielsen Park

Girişi 30 dolar olan bu park, 17:30-12:30 arası ziyarete açılıyor. 450 kişilik kapasiteye sahip. Köprüye mesafesinden dolayı, zoom lense ihtiyacınız olabilir.

 nielsenpark

5) Mrs Macquarie’s Chair/ The Point

Ücretsiz olan bu park, havai fişekleri izlemek için en iyi yerlerden biri. 10:00-12:00 arası ziyarete açılıyor ve 16000 kişilik kapasitesi hemen doldurduğu için erken gitmenizi öneriyorum.

 

6) Midnight at the Oasis

The Point’in ücretli tarafındaki yemekli bölüm. Fiyatlar 400 dolardan başlamasına rağmen, biletlerin tamamı kısa sürede satılıyor.

midnightatoasis

7) Shark Adası

230 dolarlık bilet fiyatına 18:15-01:15 arası işleyen bot ulaşımı da dahil. 780 kişilik kapasitesi bulunuyor.

 

8) Blues Point Reserve

Ücretsiz olan bu park, 08:00-01:00 arası ziyarete açılıyor. 15000 kişilik kapasiteli bulunuyor.

bluespoint

* Bu fotoğraf bana ait değildir.

9) Mary Booth Reserve

Ücretsiz olması ve köprünün hemen ayağında yer alması nedeniyle  4500 kişilik kapasitesini hemen dolduruyor. 08:00-01:00 saatleri arasında ziyaretçilere açılıyor.

 

10) Tekne turları

Her ne kadar yeni yıl arifesi tekne turları 500- 1500 dolar arasında değişse de, çok kısa zamanda hemen hemen tüm tekneler tükeniyor.

 

Sydney’de yeni yıl gösterilerini seyretmek için online harita;

 

Yazım kaynak; http://www.hurriyet.com.tr/galeri-40304131

 

 

Sydney yazısı için buraya tıklayabilirsiniz.

Gold Coast yazısı için buraya tıklayabilirsiniz.

Avustralya’da Doğa yazısı için buraya tıklayabilirsiniz.

Uzak kıta Avustralya hakkında genel bilgiler yazısı için buraya tıklayabilirsiniz.

Evden Uzakta’yı Facebook, Instagram ve Youtube hesaplarından takip edebilirsiniz.

Tagged , , , , .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir