7 Yerde Safari Sonrası Açıklıyorum; İşte Afrika’nın En İyi Safari Parkları!

Hayatımı değiştiren kıta Afrika’da altı ay boyunca sırt çantası ile gezip, çadırda uyuduğum, yerel ulaşım araçları kullandığım günlerde, bir ülkeden bir ülkeye geçişlerde planlarımı değiştiren en büyük etmenlerden biri o ülkenin vahşi yaşamı. Afrika’nın uçsuz bucaksız kuru çalılıkları arasında sabah gün doğumu ile başlayan kovalamaca, gün batımına kadar sürüyor. Gün doğumu ve gün batımı dışında hissedilen yoğun sıcak yüzünden, ağaç altlarına, dallarına ya da büyük çalılıklara saklanan hayvanların bulunması da zorlaşıyor.

safari

Doğal ortamlarındaki hayvanlar her şeyin aslında hayatta kalma yarışından ibaret olduğunu kanıtlarcasına, insana kendini küçücük hissettiriyor. Safarinin, kelime anlamı seyahat etmek. Eskiden vahşi hayvanları avlamak için yapılan safari, günümüzde onları doğal yaşamlarında gözlemlemek için yapılıyor. Bir safarinin güzelliğinin kriteri ‘beş büyük’ denilen aslan, leopar, bufalo, fil ve gergedan görme ihtimali. Alan olarak büyük parklarda genelde kolayca hepsini görebiliyorsunuz. Jeeplerle yapılan safaride, eğer aracı siz kullanmıyorsanız işiniz çok daha garanti. Çünkü şoförler, hangi hayvanın, hangi saat, nerede olacağını çok iyi biliyorlar. Self drive- yani kendi kullandığın araçla safari ise Afrika genelinde yaygın olmamakla birlikte, araçların nereye gideceklerini bilmedikleri için birbirini takip etmesi ile sonuçlanıyor. Kenya’da yaşamış Afrika aşığı ünlü yazar Karen Blixen’in dediği gibi ‘Safari hakkında bir şey var ki, sizi tüm dertlerinizden uzaklaştırıp, yarım şişe şampanya ile sarhoş olmuş hissi veriyor. Tüm kalbinizle hissedeceğiniz bir şükür ile hayatta olduğunuzu hatırlatıyor.’

safarikenya

Kenya Masai Mara, Malavi Livonde Milli Parkı, Botsvana Chobe Milli Parkı ve Chobe Nehri, Güney Afrika Kruger Milli Parkı ve Addo Fil Parkı, Namibya Etosha Milli Parkı olmak üzere yedi yerde safari deneyimi yaşadım. Kimi zaman günlerce, kimi zaman Türkiye’de akşam yemeği yiyemeyeceğim rakamlara, kimi zaman kendi arabamla sürerek, kimi zaman da glamping denilen lüks kamp ile safariyi deneyimledim. İnternetten araştırılarak yazılmış veya sadece bir kez bu deneyimi yaşamış birinden farklı olarak Türkiye’de safari hakkında en detaylı kaynaklara sahibim.

safariserengeti

1) Kenya/ Masai Mara Milli Parkı

Kenya’daki 1,510 kilometrekarelik Masai Mara, Tanzanya’daki 15,000 kilometrekarelik Serengeti safariyi yapabileceğiniz en iyi yerler. Aslında bu, aynı milli parkı kullanan iki ülkenin turizm yarışından ibaret. Her yıl, milyonlarca hayvanın hayatta kalabilmek için yaptığı büyük göç, bu topraklarda yaşanıyor. Su bulabilmek için, Serengeti’deki Grumeti Nehri’ni ve Kenya’daki Mara Nehri’ni geçmek isteyen pek çok hayvan, nehirlerde onları yemek için bekleyen timsahlara yem oluyor.

Büyük göçe tanık olmak ve hayvanların koşuşturmasını izlemek istiyorsanız; Serengeti’ye Mayıs sonundan Temmuz ortasına, Kenya’ya ise Temmuz sonundan Ağustos ortasına kadar gitmeniz gerekiyor. Kalan zamanlarda da safari yapmak için önemli ipucu ise şu; kuzeye, Masai  Mara’ya göç eden hayvanların Kenya’dan Tanzanya’ya dönüşü  Ekim sonunda tamamlanıyor.

Ben toplamda 3 gün geçirdiğim Masai Mara’da safariye toplamda 360 dolar ödüyorum. Turu, evinde kaldığım Kenyalı ev sahibim aracılığı ile, ‘Terminal Tours’ isimli şirketinden alıyorum. Safari boyyunca Masai Mara kabilesine on dakika yürüyüş mesafesinde Lenchada isimli kamp alanında çadırda kalıyorum. Kenya’da hayvanların dibine kadar giriyoruz. Diğer parklara kıyasla hayvan çokluğundan başım dönüyor.

Ayrıntılı Kenya yazısı, Nairobi’de doğa, Nairobi’den kaçış, maliyetleri, Masai Mara’da safari ve Masai Mara kabilesi için tıklayabilirsiniz.

safaritanzanya

2) Tanzanya/ Serengeti Milli Parkı

Serengeti Milli Parkı, Kenya Masai Mara’dan daha pahalı. Böyle dediğime bakmayın benim gibi yavaş seyahat eden Kanadalı arkadaşımdan Serengetide safari yapmaya günlük 120 dolara ayarladığını duydum. Yani kendinize güveniyorsanız şansınızı deneyebilirsiniz. Ayrıca Tanzanya’da hayvanlara doğal ortamlarına Kenya’daki kadar yaklaşmak kesinlikle yasak. Bu size keyifi kaçırmaktan öte, zoom lens maliyeti olarak geri dönüyor. En az 1000tl-3000tl vererek lens almak zorunda kalıyorsunuz.

masai-marada-safari

3) Tanzanya/ Ngorongoro Krateri

Milyonlarca yıl öncesinde Volkanik dağın patlaması ile oluşmuş krater, bugün Unesco tarafından koruma altına alınmış. Giriş ücreti 60 dolar iken, park içinde kamp yapmak ise 40 ila 60 dolar arasında değişiyor.

Ayrıntılı Tanzanya yazısı ve maliyetleri için tıklayabilirsiniz.

4) Uganda & Ruanda Goril Safarisi

Uganda Bwindi Aşılmaz Ormanı ve Ruanda’da The Parc National Des Volcans dağ gorillerini görmek için yapılan safari için en ideal parklar. Fiyatlar bir kaç saatlik tur için 1000 dolardan başladığı için ben gidemesem de giden arkadaşlarımdan bunun ne kadar büyüleyici bir deneyim olduğunu ve gorillerin ne kadar zeki oldukları duyuyorum. Yine Uganda Queen Elizabeth Milli Parkı ağaçlarda uyuyan aslanları görmek için ideal.

Edit; Ben fiyatlar 1000 dolardan başlıyor yazdım ama sadece Uganda’ya gitmeden internetten yaptığım araştırmalarda bu fiyatın 750 dolara kadar düştüğünü gördüm. Fakat Zanzibar’da tanıştığım Kanadalı bir arkadaşımdan da 300 dolara goril turu yaptığını duyup şoka girmiştim. Evet eğer bir sırtçantalıysanız ve sürekli hostellerde konaklıyorsanız çevreniz para hesabı yapan insanlarla doluyor. Hatırlarsanız Afrika boyunca turistik atraksiyonların fiyatlarını ne kadar düşürdüğümü yazıp durmuştum. Şimdi sizin için arkadaşımdan ucuz goril turu ayrıntılarını öğrendim. Uganda’da Bwindi Backpackers Lodge’un sahibi Seith’i buluyorsunuz ve düşük sezonda 300$ fiyatı kapıyorsunuz. Yüksek sezonda da 750’den fazla vermemelisiniz. Ciddi olarak gideceklere, Seith’in emailini de verebilirim.

gorilla-tracking

* Bu fotoğraf bana ait değildir.

5) Namibya/ Etosha Milli Parkı

Namibya’nın kuzeyinde yer alan Etosha Milli Parkı benim Masai Mara’dan sonra deneyimlediğim en iyi safari alanı. İlk on dakikada büyük beşi görme şansını yakalıyorum. Milli Parka giriş ücreti kişi başı 80 Namibya doları iken araba için 10 Namibya doları isteniyor.

Etosha Milli Parkının içinde konaklamak için Okaukeujo Camping Ground’ın ücreti 250 Namibya doları. Etosha Safari Kamp, parka daha yakın ve 160 Namibya doları. Parkın hemen dışında Etotonwe Camp alanında günlük kişi başı 110 Namibya doları ödüyorum.

Ayrıntılı Namibya yazısı ve maliyetleri için tıklayabilirsiniz.

namibyasafari

* Pembe flamingolar Etosha Milli Parkında bulunmuyor, doğal alanlarında sahilde yaşıyor.

6) Güney Afrika/ Kruger Milli Parkı

Kruger Milli Parkı; Johannesburg’a yakın, Güney Afrika Cumhuriyeti’nin en popüler safari parkı. Cape Town’a giden turistler için ise yol hayli uzun olduğu için es geçilen nokta. Kruger Milli Parkında ilk defa self drive denen şeyi deneyimliyorum. Giriş ücreti kişi başı 25 dolar/280 rand. Milli Parkın içindeki elektrik tellerle çevrili kamp alanında konaklamak mümkün. Bu kamp alanına çok fazla talep olduğu için genelde iki- üç hafta öncesinden rezervasyon yapılması gerekiyor.

Ayrıntılı bilgi; http://www.krugerpark.co.za/Kruger_National_Park_Lodging_&_Camping_Guide-Travel/Kruger_National_Park_Lodging_&_Camping_Guide.html

Ayrıntılı Cape Town, Güney Afrika yazısı, maliyeti ve uçtan uca Güney Afrika yol günlükleri için tıklayabilirsiniz.

safarituru

7) Zambiya/ Güney Luangwa Milli Parkı

Sırt çantalı rotası açısından Zambiya’nın gidilmesi zor kısmında bulunsa da, Güney Luwangwa Milli Parkı, Afrika’nın sayılı safari parklarından. Yaklaşık 9000 kilometrekarelik alanında timsah ve su aygırları çoğunlukta olmak üzere büyük beşi görmek mümkün. Giriş ücreti 25 dolar.

Zambiya ayrıntılı yazısı ve maliyetleri için tıklayabilirsiniz.

8) Botsvana/ Chobe Milli Parkı &  Chobe Nehri

Yaklaşık 50,000 fil nüfusu ile Botsvana’nın ünlü parkları arasında en önemlisi şüphesiz ki Chobe Milli Parkı. Çünkü Botsvana milli parkların çevresine çit koymuyor. Fakat ülke gelir düzeyi gibi milli parklara giriş ücreti de yüksek. Ben bir gece konaklamalı lüks kampa ve safariye 160 dolar ödüyorum. Yaklaşık 10,000 kilometrekarelik alanda kolayca büyük beşi görebiliyorum. Botsvana’da safari hakkında hatırladığım bir diğer ayrıntı, diğer ülkelerden farklı olarak sivri sineklerin çok yabani olması ve kıyafetlerimin üzerinden bile ısırmaya kalkması.

Botsvana ayrıntılı yazısı ve maliyetleri için tıklayabilirsiniz.

botsvana-chobe-milli-parki3

9) Botsvana/ Okavango Deltası

Kalahari çölünün iç kısımlarına kadar giren ve Dünya’nın denize dökülmeyen en büyük deltası olan Okavango Deltası’nda yapılan kano sürüşü ardından, yürüyüşle devam edilen safaride aslanlar, filler ve timsahları görmek çok olağan. Mevsimine göre sadece kuş safarisine bile çıkılabiliyor.

10) Malavi/ Livonde Milli Parkı

Livonde Camp alanında konaklayıp, 25 dolar bot safarisine, 10 dolar milli parka giriş ücretine ödüyorum. Özellikle su aygırlarının her halini gözlemleyebileceğiniz Shire nehrinde, Malavililerin korkmadan sandallara binip balık tutması da çok ilginç.

Ayrıntılı Malavi yazısı ve maliyetleri için tıklayabilirsiniz.

afrikasafari

Gitmeden Aşı Gerekli Mi?

Afrika’da sıtma riski için kalınan gün sayısı kadar  hap kullanmak gerekiyor. Aşırı sıtma riski bulunan sulak alanlara gitmeyecekseniz; durum o kadar da korkutucu olmasa da bu iş tam anlamıyla bir kumar. Ben Afrika’da  aylarca kaldığım ve riske girmek istemediğim için Tetradox (doksisiklin) adlı hapı kullanıyorum. Kullanmayan arkadaşlarımdan birine sıtma teşhisi konuyor. Hap kullanmayacaksanız, sivri sineklerin siyah rengine geldiği için açık renk kıyafetleri tercih etmeye, sabah akşam uzun kollu ve çorap giymeye, sineklere karşı deet oranı yüksek sprey kullanmaya özen göstermelisiniz. Tifo, hepatit A-B, sarı humma aşıları için ise Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü’ne gidip, ücretsiz olarak tüm aşılarınızı yaptırmalı, acil telefonlar ve seyahatiniz ile ilgili tüm ön bilgilendirmeyi almalısınız.

Ayrıntılı bilgi: http://www.seyahatsagligi.gov.tr/

ucuzasafari

Afrika Turları Nereden Bulunur?

Afrika’da safariye çıkmadan önce turlar hakkında araştırma yapmak isterseniz, parklara en yakın yerleşimlere gitmeniz gerekiyor. Siz istemeseniz de bir çok tur rehberi peşinize düşüp tur satmaya çalışıyor. Fakat çok zamanınız yoksa ve Türkiye’den Afrika’ya sadece safari yapmak için gidiyorsanız internetten araştırmakta fayda var. Bunun için size önerebileceğim siteler tripadvisor ve facebook’taki gezgin grupları. Siz siz olun tur şirketi bulmadan önce internetten ortalama tur fiyatlarını araştırın. Ortalamanın çok altındaki turlara uzaktan güvenip, para göndermeye kalkmayın, turun ayrıntılılarını, konaklama ve yeme içmeyi mutlaka önceden öğrenin.

Ben Kenya’da gönüllülük yaptığım ve evinde konakladığım workaway hostumun tanıdığı aracılığı ilk safari turumu ayarladım. Daha sonrakiler tamamen sokakta peşime takılan tur rehberleri ile ölümüne pazarlık sonucu anlaştıklarım oldu. Güney Afrika Kruger Milli Parkında ve Namibya Etosha Milli Parkında da tura gerek kalmadan kendi aracımızla safari yapma imkanı bulduk. Afrika’nın geri kalan yerlerinde kendi aracımızla safari yapmak yasak idi.

 

Yanımıza Ne Almalı?

Gitmeden, fişe takılan sivrisinek kovuculardan ve deet oranı yüksek (en az 40-50) sivrisinek spreylerinden mutlaka alınmalı. Bunaltıcı güneşte kavrulmamak için güneş koruyucuları, yağmurluk,  bot ya da yürüyüş ayakkabısı, Afrika’da her yerde bulunan kamp alanlarında kamp yapıpı seyahatinizi ucuza getirmek isterseniz su geçirmez hafif bir çadır, fener, en az 200-250mm zoom lens.

&

Yazım kaynak; http://www.hurriyet.com.tr/seyahat/galeri-40324096

Safari videom için; https://youtu.be/ojIYhtZw7XU

Evden Uzakta’yı Facebook, Instagram ve Youtube hesaplarından takip edebilirsiniz.

Tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

One Comment

  1. Kruger National Parkta safari icin 3 gun ayirmayi dusunuyorum. En iyisi Johannesburg’da tur sirketlerine gidip yuz yuze pazarlik yapmak galiba.Internette 8000 Randdan asagi bulamadik bungalowda kalmali. Afrikada beyazlar icin pazarlik yontemlerini, ipuclarini da verirseniz seviniriz. Nilay Hanim 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir