Afrika’da Tursuz Ulaşım Alternatifleri

Sizi bilmem ama benim seyahat ederken önceliğim her zaman deneyim elde etmek. Lüks otellere, birinci sınıf uçak biletine, şehrin en ünlü barında akşam yemeğine vereceğim parayı köprüden atlamaya, köpek balıklarıyla yüzmeye, safari yapmaya ya da en yüksek dağlara tırmanmaya veriyorum. Konu Afrika olunca yaptığınız her şey deneyime dönüşüyor. Tüylerinizi diken diken eden anıları, gerçekten yaşadığınızı hissettiren duyguları, durup durup yüzünüze gülümseme katan olayları çoğu zaman bedavaya yaşıyorsunuz. İşte tüm bunların başlangıç noktası ve olmazsa olmazı benim için yerel ulaşım araçlarıyla seyahat etmek. Tanzanya’da minibüste arkamda çiftleşmeye çalışan keçiler, Malavi’de dolmuşta selfie çekerken kareye giren yaklaşık on kişinin de gülümsemesi, dolmuşa binmeden şoförlerin beyaz turist olan benden iki kuruş daha fazla kazanmak için saatlerce kavga etmeleri, eğer araçta çocuk varsa hiç gözünü kırmadan beni incelemesi, Fas’ta egzozlu otobüste duman altında kalmam, Zanzibar’da bindiğim minibüste yerellerin göz göze gelince gülme krizine girmesi bu anılardan sadece bir kaçı. Siz de benim gibi seyahati maceraya dönüştürmek istiyorsanız turist otobüslerinden inip, bir an önce yerellerin arasına karışın. İşte Afrika’da tursuz seyahat edebileceğiniz ulaşım alternatifleri;

 

1) Minibüs/ Dala Dala/ Matatu

Benim gibi Afrika’da yerel toplu taşıma araçları ile ülkeyi dolaşmak ya da ülke değiştirmek istiyorsanız, en çok kullanacağınız taşıt minibüsler olacak. Bu minibüslere çeşitli ülkelerde farklı isimler kullanılıyor. İster dala dala densin, ister matatu yerellerle yanyana olma imkanı veren bu minibüsler, Afrika’da olduğunuzu iliklerinize kadar hissettirecek bir deneyim. Yolcu taşıma kapasitesi yaklaşık 20 kişi olan bu minibüslere, Afrika’da yaklaşık 40 kişi bindiriliyor. Kimi zaman kucak kucağa, kimi zaman araka bagaja konan keçilerle ve kucakta tavukla yolculuk ediyorsunuz. Şansınız varsa en öne, şoförün yanına oturmaya özen göstermelisiniz. Bagaj kısmında hayvan taşınmıyorsa, genelde sırtçantaları konuyor. Özel eşyalarınızı taşıdığınız çantanızı sakın ama sakın en arkaya vermemelisiniz. Minibüs fiyatları her yerde, her mesafeye göre değişmekte. Yolculuğa çıkmadan mutlaka ortalama  rakamları öğrenmeniz ve araca binmeden önce pazarlık yapmalısınız. Fiyatlar 0,30- 10 dolar arası değişiyor.

zanzibar minibüsleri

 

Afrika’nın diğer yerlerinden farklı olarak Kenya’da her minibüsün kendi kişiliği bulunuyor. Minibüs sahibi, en sevdiği sanatçıların posterlerini minibüsün her yerine asıyor ve istediği şekilde son ses rap ya da pop şarkılar çalıyor. Yine Kenya’da bu minibüslere binmeden dedektörle üstünüz aranıyor. Matatu fiyatları 10-60 shillings arası; saate ve mesafeye göre değişiyor. Sabah 11:00 ve öğlen 15:00 arası off peak olarak geçiyor ve çok tercih edilen saatler olmadığı için daha ucuz oluyor.

matatu minibüsleri kenya

2) Yerel Otobüsler

Afrika’nın her yerinde bulamayacağınız otobüsler, kimi zaman pencereleri açık olsa da kimi zaman son sistem klimasıyla sizi şaşırtacak. Genel olarak uzun yolculuklarda bulabileceğiniz bu otobüslerde yeme içme molası verilmiyor. Üç saat içinde sadece on dakika tuvalet molası veriliyor. Araç durakladığında yerel satıcılar pencerelere uzanarak yiyecek ve içecek satmaya çalışıyor. Tabiki otobüs sizin para üstünüz için beklemiyor. Parayı uzatmadan para üstünün olup olmadığını sorarak ben de patates kızartması, patlamış mısır, köz mısır, meyve alıyorum. Fiyatlar 3- 30 dolar arası değişiyor.

Afrika’nın güneyinde işleyen en popüler şirket Intercape; Malavi, Zambiya, Botsvana, Zimbabve, Güney Afrika ve Namibya’da işliyor.

http://www.intercape.co.za/travel-information/our-routes/

intercape

Fas’da CTM ve  Supratour, iki büyük otobüs şirketi. Bayram ya da tatil nedeniyle yer bulamazsanız üçüncü seçenek benim yaptığım gibi yerel otobüsler olmalı. Fakat bu otobüslerin koltuk arası genişliği çok darken, yolculuk süresi uzun ve kullandıkları egzoz ile duman altında kalmak garanti.

http://www.ctm.ma/

http://www.supratours.ma/en

otobüs

 

Zambiya; çok fazla sayıda büyük otobüs firması bulunsa da yerellerin güvenerek kullandığı şirket Mazhandu Family Bus.

Botsvana’da Intercape Mainliner ve Seabalo otobüs şirketleri büyük şehirler arası işlese de kısa mesafelerde ortak taksiler kullanılıyor.

http://www.intercape.co.za/

http://www.seabelo.bw/

tanzanya

 

Kenya’da uzak misafelerde; Kampala Coach, Easy Coach, Crown Buses, Modern Coast, Mash,

Tanzanya‘da; Tahmeed Buses, Royal Coach, Dar Express,Kilimanjaro Express ve lonely planetin önermediği Sumry gibi şirketler bulunuyor.

http://www.jipaconnections.com/

Güney Afrika; Greyhound, Intercape gibi şirketler klimalı otobüslere sahip. Kısa mesafelerde Bazbus daha hesaplı olsa da, Cape Town- Durban arası gibi uzun mesafelerde bu otobüs şirketleri daha ucuza geliyor.

Malavi’de AXA, malawinin zenginlerinin kullandığı lüks otobüs şirketi. Ben Axa otobüslerinin ne kadar konforlu olduğunu ve abur cubur bile dağıtıldığını gördüğümde şok olmuştum.:) Kalkış varış zamanları çok belli olmayan diğer otobüs şirketleri ise; National Bus Company ve Restoration Express.

http://www.axacoach.com/

 

3) Motorsiklet Taksiler/ Piki Piki/ Boda Bodas

Afrika’nın bir çok yerinde kullandığım motorsiklet taksiler, çok güvenilir olmasa da yoğun trafik bulunan büyük şehirlerde kullanım için ideal. Yereller ve turistler de en kısa mesafelerde bile bu motorsikletleri kullanıyor ancak yoğun talep sonucu Afrikalılar bu işi motorsiklet ehliyeti olmadan da yapmaya başlamış. Özellikle Nairobi’de arkadaşlarımdan kaza yapan bir çok kişinin hikayesini duyuyorum. Dikkat etmeniz gereken nokta, binmeden ortalama fiyatları öğrenmeniz ve pazarlık yapmanız. Bir de tabiki ikinci kaskı taşımayan motorsikletlere binmemelisiniz.

pikipiki

* Bu fotoğraf bana ait değildir.

4) Baz Bus

Güney Afrika’daişleyen bu turist otobüsleri, araç kiralamayan ve diğer insanlarla tanışmak isteyen sırtçantalıların kullandığı indi bindi otobüsleri. Bu otobüsler Güney Afrika’nın her yerine gidemese de ve fiyatlar araç kiralama kadar ucuz olmasa da araç kullanmayı bilmeyen yalnız bir sırtçantalı için çok güzel bir seçenek. Baz bus otobüs biletlerini tek yön, çift yön alabileceğiniz gibi biletinize indirimli safari ve tursitik aktivite turları da ekleyebilirsiniz. Ya da 7, 14, 21 günlük sınırsız seyahat biletleri de alabilirsiniz. Fiyatlar genel olarak Jburg- Cape Town arası tek yön 5400 rand yani 390 dolar, gidiş- dönüş 8100 rand yani 588 dolar.

http://www.bazbus.com/

bazbus

 

5) Tren

Afrika’nın her yerinde bulamasanız da, tren hatlarını içeren noktalar, size başka yerde bulamayacağınız manzaralar sunuyor.

Tüm ülkelerdeki tren bilgileri için; http://www.seat61.com/

Güney Afrika Cumhuriyeti için; Shosholoza Meyl treni; Cape Town, Port Elizabeth, Bloemfontein, Durban, East London, Johannesburg, Queenstown ve East London arası işlemekte. Jburg- Cape Town arası gidiş dönüş 690 rand yani 50 dolarken, Jburg- Durban arası 330 rand yani 23 dolar. (Jburg- Durban arası tek yön 130 rand yani 10 dolar)

https://www.shosholozameyl.co.za/train-routes.html

Biraz daha lüks isteyene; ünlü Blue Train’i deneyebilir. Fakat düşük sezonda Pretoria- Cape Town arası en düşük fiyat 17,000 rand yani 1300 doları gözden çıkarmalısınız.

http://www.bluetrain.co.za/

bluetrain

* Bu fotoğraf bana ait değildir.

Namibya için; http://www.transnamib.com.na/services/passenger-service/

Tanzanya’da en ünlü tren rotası olan Dar Es Salaam- Mbeya (Malavi sınırı) trenini Christmas’a denk geldiğimiz için kaçırdık ama fiyatlar yaklaşık 2. Sınıfta 25 dolar, 1. Sınıfta 65 dolar.

Zambiya ve Tanzanya tren ayrıntıları için;

http://tazarasite.com/

http://zrl.com.zm/ott/

Fas için; normal sınıfta tren seyahatinin saatlik ücreti yaklaşık 30 dirhem, birinci sınıfta 45 dirhem. Yani 5 saatlik bir yolculukta, normal sınıfta 150 dirhem öderken, birinci sınıfta 225 dirhem ödüyorsunuz.

http://www.oncf.ma/Pages/Accueil.aspx

 

6) Gemi

Malavi’de Malavi Gölü içerisinde işleyen tarihi ilala gemisi benim favorilerimden. 30 saatlik gemi yolculuğunda birinci sınıf diye aldığım biletin boş güverte olduğunu anlayınca, güverteye çadır açıyorum. Tüm gece çakan şimşeklerden ve fırtınadan sabahı nasıl yaptım hiç unutmuyorum.

http://www.malawitourism.com/assets_cm/files/pdf/ilala%20time%20table%20may%202015%20rev1.pdf

 

malaviilalagemisi

Tanzanya  Darüsselam’dan Zanzibar’a yavaş feribotlar (azize); 20$, Azam Marinadaki Kilimanjaro hızlı tekneler ise, 35-40$ arası. (Ekonomi ve Business 35, first class 40$)  Feribotların önü onlarca tur komisyoncusu ile dolu oluyor. Azam’ın önünde bekleyip, turistleri ucuz tekneye yönlendirmeye çalışıyorlar. Üstelik ‘bu kapı kapalı’, ‘giriş öbür taraftan’ gibi yalanlarla. Siz onlara kanmayın, tekne yolculuğundan en az 3,4 saat önce Azam’a gidip business class biletinizi alıp, güvenli ve konforlu yolculuğunuzu yapın. Bu feribot yolculuğunu yapmadan önce, bloglarda Tanzanyalı ve yabancı bilet farklarının uçurum olduğunu okumuştum ama doğru çıkmadı. Üstelik turistleri, Tanzanyalılardan ayırmak ve güvenliklerini sağlamak için ise ekonomik ve business class biletlerini aynı fiyata çekmişler.

http://booking.azammarine.com/book/NewBooking.aspx/SearchJourney

 

Fas- İspanya arası da en çok kullanılan ulaşım aracı ise yine gemiler.

http://www.directferries.co.uk/tarifa_tangier_ferry.htm

7) Safari Turları Satın Alarak Jeeplerle

Afrika’nın en güzel yerlerini, çok kısa zamanda strese girmeden gezmek isteyenler için safari turları düzenleniyor. Bu turlar jeeple sizi havaalnından alıp, gitmek istediğiniz ülkelerdeki safari parklarına götürüyor. Bu tur fiyatlarına genel olarak yeme- içme, konaklama ve transfer dahil oluyor. Fiyatlar kalmak istediğiniz gün sayısına, gitmek istediğiniz yerlere ve milli parkların ücretlerine göre değişiyor. İsterseniz sadece Güney Afrika turu alabileceğiniz gibi, Kenya’dan Güney Afrika’ya kadar birkaç ülkeyi kapsayan turlar da alabilirsiniz.

8) Araba Kiralama

Güney Afrika’da ve Namibya’da araç kiralama otobüse binmekten çok daha ucuza geldi. Güney Afrika’da Thrifthy şirketi ile günlük 10 dolara klimalı araç kiralarken, Namibya’da Avis şirketi aracıyla bu fiyat 25 dolara çıktı. Bu kadar düşük fiyatlar iki üç ay önceden online araç kiralama fiyatları. Afrika’nın gördüğüm geri kalan yerlerinde fiyatlar 75-100 dolara kadar çıkıyor. Araçla seyahat etme her ne kadar güvenli ve konforlu olup size büyük bir özgürlük verse de, yerellerin kültürlerinden uzaklaşma açısından tercih ettiğim bir seçenek değil.

namibya2

Yine de özellikle Namibya’nın güney kısmında çöllerden, olmayan yollardan araç sürmek tam bir deneyim. Yolda hiç bir şey olmadığı için öğle yemeği için bir ağacın gölgesini kovalıyoruz. Başka bir araçla saatler sonra karşılaşınca kornalaşıp el sallaşıyoruz. Kuzeye doğru çıkıldıkça nüfusun artmasıyla, yollarda kalabalıklaşıyor.

Hostellerde karşılaştığım Afrika’da uzun süre seyahat eden birkaç ailenin 4*4 jeep aldıklarını ve giderken de sattıklarını öğrendiğimde benim için bu seçenek ‘bir gün mutlaka yapılacaklar listeme’ giriyor.

namibya 

9) Otostop

Her ne kadar Afrika’da otostop çekmeyi tavsiye etmesem de ben de Malavi’de taşıt bulamayınca bir kamyonetin kasasında gitmeyi kabul etmiştim.

1

Yolların kalitesi ve araç sıklığı açısından en çok otostop için en uygun ülkeler Güney Afrika ve Namibya olduğunu söyleyebilirim. Ancak Güney Afrika’da toplu ulaşım araçlarında olduğu gibi otostop çekerken de el işaretlerini öğrenmeniz gerekiyor. Evrensel baş barmağının kaldırılması ile yapılan otostop Güney Afrika’da hoş karşılanmıyor, onun yerine araca el sallanmanız tercih ediliyor.

otostop

Yazım kaynak; http://www.hurriyet.com.tr/seyahat/afrikayi-tursuz-gezebileceginiz-ulasim-alternatifleri-40331856

Dikkat;

Akşam geç saatlerde yalnız yürümemeye özen göstermelisiniz. Afrika’nın her yerinde en küçük bir şekilde bile pahalı kıyafetler ve takılar kullanmayaya ve ilgiyi üzerinize çekmemelisiniz. Jburg/ Güney Afrika, Dar Es Salaam/Tanzanya ve Kenya/Nairobi benim daha önce en çok uyarı aldığım şehirlerdi. Nairobi’de kolyemi kapkaç yaptırdım ama daha sonra korkudan hiçbir yerde nişan yüzüğümü bile kullanamadım. Şimdiye kadar başınıza bir şey gelmemesi de gelmeyeceği anlamına gelmiyor. Afrika tehlikeli demiyorum, insanlar inanılmaz sıcak kanlı ve yardımsever ama Dünya’nın en düşük gelirini elde ettikleri için paranızı ulu orta göstererek, pahalı takılar takarak, akşam araç kullanmayarak adil olmayan gelir düzeyini gözlerine sokmaktan kaçınmalısınız.

Evden Uzakta’yı Facebook, Instagram ve Youtube hesaplarından takip edebilirsiniz.

Tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

2 Comments

  1. Harikasın yavrum. Seninle biz de geziyoruz.Anlatımın öyle güzel ki öykünün içine balıklama dalıyoruz.Annen seninle gurur duyuyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir