Kalbim Gili Adaları’nda Kaldı!

Gili adaları; Gili Air, Meno, Tarawangan üçlemesinden oluşan, turkuaz sulara sahip sırtçantalı destinasyonunda bulunan adalar grubu. Adalara Bali ve Lombok Adalarından tekne ile veya uçakla geçiş mümkün. Feribot biletleri, internetten alınabilir. Genelde otel transfer ve feribot bileti beraber satılıyor. Blue Water Express, Gili Gateaway ya da Gili Bookings firma seçenekleri. Bilet almadan mutlaka hava durumunu kontrol etmelisiniz.

Adalar araç olmayışı ile ünlü. Tüm adada ulaşım aracı olarak at arabaları ve bisikletler kullanılıyor. Her ne kadar at arabalarına karşı olsam da, feribottan otele giderken yol inanılmaz uzak olduğu için kullanmak zorunda kalıyoruz.

Adalarda su kaynağı bulunmadığı için çeşmelerden de tuzlu su akıyor. Atm’lerin azlığı nedeniyle, nakit taşımakta yarar var.

 

Gili Trawangan

Trawangan, parti adası olarak bilinmesi ile genellikle gençlerin tercih ettiği ve snorkelle büyük deniz kaplumbağaları ile yüzebileceğiniz ya da dalış yapabileceğiniz ada. Bali’den yaklaşık iki saatte ulaşılabiliyor. Yol genel olarak çok sallantılı olduğu için sea sickness ilacı almanızı öneriyorum. Adaya varışta kendi imkanlarınızla, elinizdeki valize bakmadan inmeniz gerekiyor.

İskelenin olduğu cadde, adanın en işlek yeri. Tüm dükkanlar, restoranların çoğu, dalış merkezleri burada bulunuyor. Yine de ara sokaklardaki dükkanları keşfetmek de ayrı bir eğlenceli.

gili trawangan

Gerçekten büyük bir hipster grup adayı işgal etmiş. Pahalı dükkanlar yanında hindistan cevizi veya ananas satan küçük bakkallar yanyana kurulu. Sahilden sadece bir kaç metre ötede snorkel yaparken koca kaplumbağaları görmek muhteşem bir duygu.

BALİ

En iyi gün batımı için adanın güneyine gitmeniz gerekiyor. Ada diğer adalara göre büyük olsa da, yine de kapasitesinden fazla insan ağırlıyor. At arabaları ve bisikletler, özellikle işlek sokakta üstünüze üstünüze geliyor.

Ben M Gili’de konaklıyorum.

Gili Air

Gili Air adasına, Trawangan’dan yerel botlarla yaklaşık 15 dakikada ulaşıyorsunuz. Air, balayı adası olarak geçiyor. Trawangan Adası’na göre çok daha huzurlu ve sakin. Turistlerin sıra olduğu suyun içine kurulu salıncaklar burada bulunuyor. Kokteylinizle birlikte harika gün doğumunu izlemek bile adaya gelmek için yeterli bir neden. Trawangan’da yapılacaklar bolken, Gili Air’de planınız tüm gün yatmak ve nerede ne yiyeceğinize karar vermek olmalı. Adada atm azlığı nedeniyle nakit getirmenizde yarar var. Konaklama; Orong Villages.

gili air adası

Adada at arabalarını kullanmamak için bisiklet kiralıyoruz ama yollar hep kumdan olduğu için sürüş zorlaşıyor.

gili air

 

Evden Uzakta’yı Facebook, Instagram ve Youtube hesaplarından takip edebilirsiniz.

Tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir