Görme ve İşitme Engelli Olmayı Deneyimleyeceğiniz Akşam Yemekleri!

Karanlıkta yemek; genelde kör garsonların hizmet ettiği, sürekli değişen set menüler hazırlayan ve içeride gözleriniz bağlanmış olarak yemek yediğiniz akşam yemeği konseptidir. Bu restoranlar dışarıdan çok normal gözükse de, içeride size tam bir deneyim yaşatırlar. Rezervasyon yaptırıp gittiğiniz restoranlardan içeriye girmeden her konuk gibi sizin de üzeriniz aranır ve telefonlarınız dahil ışık kaynağı olabilecek her eşyanız, çıkışta geri verilmek üzere alıkonur.

Karanlıkta yeme konsepti, bugün dünyayı kasıp kavursa da, bu fikrin çıkışı Jorge Spielmann adındaki İsviçreli kör bir rahibe ait. Spielsmann evinde verdiği yemeklerde, kendi dünyasını anlasınlar diye konuklarının gözlerini bağlarmış. Spielsmann, konuklarının gözleri bağlı yemeklerini yerken, koku ve tat duyularının hassaslaştığını  ve yemeklerin daha eğlenceli geçtiğini dikkat etmiş ve bu deneyim, Spielsmann’e karanlık restoranlar açma fikri vermiş.

Allocation of seating

İngiltere Londra’da, Fransa Paris’te ve Rusya Moskova’da; Dans Le Noir. (Londra’da ayrıca Dark Table )

İsviçre Zurich’de The Blindekuh,

Almanya Berlin’de Nocti Vagus,

Çin Beijing’te The Whale Inside,

Amerika Kaliforniya’da Opaque, New York’ta CamaJe Bistro,

Çek Prag’da Pod Krídlem Noci,

Kanada Montreal’de O.Noir,

Avustralya Melbourne’da The Dark Side,

İsrail Tel Aviv’de Blackout gibi restoranlar bu deneyimin en ünlü örnekleri.

Ve bir de amacını aşmış İstanbul şubesi var ki, ona da şurdan ulaşabilirsiniz.

Blindfolding_Diners

Bir bölümünde ‘Karanlıkta Yemek’i anlatan, benim en sevdiğim filmlerden biri olan ‘About Time’ı izlemenizi şiddetle öneririm.

Ben çok istesem de Londra’da bisiklet kazası geçirdiğim için yaşayamadığım bu deneyimi, en yakın zamanda Melbourne’da yaşamak istiyorum. Benim gibi sizin de hayatınızın önceliğinde deneyim elde etmek varsa, sağır ve görme engelli olmayı deneyimleyeceğiniz, her lokmanın anlam kazanacağı bu yemekleri bir an önce listenize eklemelisiniz.

Evden Uzakta’yı Facebook, Instagram ve Youtube hesaplarından takip edebilirsiniz.

Tagged , , , , , , , , , , .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir