Sırt Çantası Nasıl Seçilir?

Çanta deyip geçmeyin, o sizin her anınızı beraber yaşayacağınız, gittiğiniz her yeri gören bir nevi seyahat arkadaşınız. Özellikle 20 yaşımda interrail yaparken sırt çantamla aramda derin bir bağ vardı. Ona Ayşe ismini bile vermiştim.:)

Bu yazının başlığı neden çanta seçimi değil de sırt çantası seçimi? Çünkü ben tekerlekli bavul olayını çoktan bıraktım. Çünkü ister Asya’da bir adadan diğerine geçerken, ister Afrika’nın her hangi bir yerinde seyahat ederken yollar taşlı olduğu için tekerlekleri sürmenin imkansız olması ve sırt çantası ile hareket etmenin çok kolay olması nedeniyle sırt çantası kullanmak her zaman daha kullanışlı. Kullandığın çanta aynı zamanda gittiğin yerde insanların sana olan algısını da değiştiyor. Mesela tekerlekli kocaman bir valizle gezerken, taksiciler ya da her hangi bir satıcı sana çok parası olan turist muamelesi yaparken, sırt çantanla gezdiğini gördüklerinde fiyatı aşağı çekiyorlar. Peki sırt çantası nasıl seçilir, çanta seçerken nelere dikkat edilmelidir?

sırt çantası

1) Fermuarlı Olsun!

Hem kitleme açısından hem de giysilerine kolay ulaşım açısından dolayı ortadan açılabilir sırt çantaları önceliğin olsun. Fermuarın kalitesine ve kolay sökülebiliceğine de dikkat et.

2) Su Geçirmez Olsun!

Çantanın boyutu ya da fermuarından da önemli şey su geçirip geçirmemesi. Uzun süreli seyahat ediyorsan mutlaka bir yerlerde yağmura yakalanacaksındır ve inan bana sahip olduğun her şeyin ıslanması çok kötü bir duygu.

 

3) 60 Litreden Büyük Olmasın!

Ne kadar büyük çanta alırsan, o kadar fazla yükü kolayca taşımayacaksın. Sen çantanı büyülttükçe yükün de artacak, seyahat etme keyiften çok işkenceye dönecek unutma.

 

4) Hafif Olsun!

Bazı sırt çantaları kendinden o kadar ağır ki, siz içine ne koyarsanız koyun, bagaj limitini geçiyorsunuz. O yüzden sırt çantanın kendi hafifliği çok ama çok önemli. Çantanın ağırlığı boyutu ile ilgili bir durum değil. Bazı 70 litre çantalar, 50 litre çantalardan çok daha hafif olabiliyor.

 

5) Sırtınıza Otursun!

Sırt çantasını denemeden online kesinlikle almayın. Almak istediğiniz çantayı mutlaka gidin yerinde deneyin. Bazı sırt çantaları diğerlerinden çok uzun ya da çok kısa olabiliyor.

 

6) Hava Alsın!

Çanta tercihinde dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta, arkasında hava akışını sağlayan deliklerin olması. Bu delikler hem içerdeki kıyafetlerin rutubet kokmasını hem de sırtınız terlediğinde hasta olmamanızı sağlıyor.

 

7) Çantanın Üzerine ve Yanlarına Eşya Bağlamak İçin Yerler Olsun!

Sırt çantası kadar önemli bir şey daha var ki, o da uyku tulumu, yoga matı ya da kamp yapıyorsanız şişme yatak. Bunların hepsini sırt çantasına sokmak mümkün olmadığı için dışarıya bağlanabilir yerlerin olması çok önemli. Hatta ben Afrika’da seyahat ederken kameram için tripotu ve dağ botlarımı da sırt çantamın dışına bağlıyordum.

 

8) Sırt Kısmında Omurganı Destekleyen Çelik Çubuklar Olsun!

İnanın bana bel ağrıları için bu çubuklar çok işinize yarayacak. İster istemez sizi dik durmaya zorlayacak.

 

9) Hem Belden Hem Göğüsten Bağlanabilir Olsun

Uzun süre ayakta kalınca veya sıt çantanızla yürümeniz gerektiğinde, göğüsten bağlanıp sırtınıza destek olan ekstra ip çok işinize yarayacak.

 

10) Kaliteli Olsun

Çok pahalı olsun demiyorum ama kaliteli bir çanta  uzun vadede çok işinize yarayacaktır. Ne kadar kaliteli olursa olsun sırt çantası için 200 liradan fazla vermeye de karşıyım. Çünkü ister istemez o çanta yerlerde sürünecek, ordan oraya atılacak. Ben Decathlondan Quechuo marka, 50 litre şu çantayı kullanıyorum. Kilitlenememesi açısından çok büyük dezavantaj fakat gerçekten çok kaliteli bir çanta. İlk sırtçantalı seyahatimde yani 2007 yılında sanırım Decathlon gibi güzel markalar yoktu. Olanlar da çok pahalıydı. Ben de İzmir Kemeraltından gayet sokak pazarından bir sırt çantası almıştım. Sırtında çelik demirleri olmadığı için belim düzenli olarak ağrımıştı.

 

Sırt çantanızı seçtiğinize göre şimdiki yeni sorununuz kıyafetlerin çok yer kaplamadan organize edilmesi. Bunun için size havası alınan vakumlu seyahat çantalarını öneriyorum. Tshirtlerinizi bir torbaya, şortlarınızı bir torboya, iç çamaşırlarınızı bir torbaya koyduktan sonra rulo yapıp havasını alınca, yerden kazanıyorsunuz. Şuradan fikir elde edinebilirsiniz.

 

Evden Uzakta’yı Facebook, Instagram ve Youtube hesaplarından takip edebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

Tagged , , , , .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir