Kendinizi Kafanızda Kocaman Bir Şapkayla, Tekila İçip Şarkı Söylerken Buluyorsanız Meksika’dasınızdır!

Meksika, sizi bol kahkaha ile karşılayacak, renkli ve eğlenceli bir ülke. Her yer Meksika bayrakları ile dolu olan, derin tarihe ve muhteşem bir mimariye sahip, yediklerinizden ve içtiklerinizden mest olabileceğiniz bir ülke. Her köşe başında şarkı söyleyen sıcacık insanları, bir dolara satılan beş litrelik biraları, mezkal ve tekilaları, restorana girer girmez kafanıza takılan koca Meksika şapkaları, kaktüsleri ile Dünya’da gördüğüm en özel yerlerden birisi. Bana kattığı, tanınmış en ünlü sanatçılardan biri olan Frida Kahlo da Meksiya’yı sevmemde büyük etken.

Türkiye’den evize ile başvurulabilirken, Amerika vizesi olanlar 180 güne kadar vizeden muaf tutuluyor. Ulaşım şehir içlerinde dolmuşlarla, şehirlerarasında ise lüks otobüsler ve uçaklarla yapılıyor. Ado, El Mayan gibi otobüs şirketleri yeterince ucuzken, kimi zaman uçak ile seyahat etmek daha ucuza gelebiliyor. Büyük şehirler dışında ispanyolca bilmeden seyahat etme olanağı neredeyse imkansız.

Hikayem Miami’de ingilizce dil eğitimi alırken, Orta Amerika’ya gitmek istememle başlıyor. Hem yerel ulaşım araçlarını kullanmak, hem yeni arkadaşlar edinmek, hem de tehlikeli olabileceği ihtimaline karşı yalnız kalmamak için gençlik turlarından birini satın alıyorum. Tur, Meksika City’den başlamasına rağmen, yanlışlıkla Cancun’a bilet alıp gidince, beş günümü tek başıma Cancun sahillerinde keyif yaparak geçiriyorum.

 

1) Cancun

Yucatan Adası’nda yer alan Cancun’daki otel odam o kadar güzel ki, görünce çığlık attığımı hatırlıyorum. İsminin resort olduğuna bakmayın, Westin Resort’a çok cuzi bir fiyat ödeyip, sabah uyandığımda denizi görüyor olmam beni çok mutlu ediyor. Cancun’dan çıkılan turlarla Büyük Maya Resifi’nde dalış ya da Dünya’nın en büyük su altı müzelerinden biri olan Musa müzesinde snorkel turu yapılabilecekler arasında. Musa müzesi, Jason de Caires Taylor’ın yaptığı dört- sekiz metre derine konan 450’ye yakın insan heykelinden oluşan göz alıcı bir müze.

musa yer altı müzesi foto benim değil

* Bu fotoğraf bana ait değildir.

2) Meksika City

Diğer gezginler ile buluşmaya Mexico City’e gittiğimde, ilerleyen 45 günde beraber olacağım bu insanların kardeşlerimden farksız olacaklarını önceden düşünemiyorum bile. Meksika City, Meksika’nın başkenti ve Dünya’nın en kalabalık şehirlerinden biri. Şehirde insan bilimi müzesi ve modern sanat müzesi bulunuyor. Meksika City’e 50 kilometre uzaklıktaki Teotihuacan, en eski tarihi Aztek yerleşimlerinden. Bu piramidi görmek ve Aztek kültürünü öğrenmek, Meksika’da yapılabilecek en iyi alternatiflerden. Meksika City’den gidilen Popocatepetl Volkanı tırmanılması gereken en iyi on volkanik dağ arasında yer alıyor. Tabi Meksika’daki volkanlar bununla sınırlı değil, ülkede yaklaşık 30 etkin volkan bulunuyor.

 

3) Oaxaca

Meksika City sonrası Oaxaca’ya varıyoruz. Oaxaca, rengarenk binaları ile çok canlı bir şehir. Burada Unesco Dünya Miras Kültür listesindeki Monte Alban piramitlerini görüyorum.

oaxaca4

Monte Alban

monte alban

 

Zambiya’da tırtıl ve timsah, Avustralya’da kanguru, Güney Afrika’da ceylan eti yediğim gibi, Meksika’da da akşam sokakta satılan çekirge kurularını tatmak istiyorum. Çok tuzlu olduğu için tadını çok alamasam da bir daha denemeyi düşünmüyorum.  Ertesi gün, Oaxaca’da bir tepenin üzerindeki Hierve El Agua havuzunu görüp büyüleniyorum. Pamukkale gibi bu kalsiyum- karbonat oluşumu bu doğal havuzun tadını yine Meksikalılar çıkarıyor.

hierve el agua

4) San Cristobal De Las Casas

Akşam  San Cristobal de las Casas’a giden gece otobüsüne biniyoruz. San Cristobal de las Casas, İspanyol koloni mimarisinin en iyi örneklerine sahip.  Yerel hayatı daha yakından tanımak için, San Cristobal de las Casas’a 10 kilometre uzaklıktaki Chiapas eyaletine gidiyoruz. Kasabanın merkezi olan San Juan Chamula’daki Katolik kilisesi büyük turistik destinasyonlardan birisi. Kiliseye kesinlikle kamera alınmıyor. İçeride bu kadar gizli ne olabilir merak ediyorum. İçeri girer girmez Tanrıya adak adamak için getirilen bir sürü yiyeceği, yerlerde oturarak dua eden insanları ve bu insanların arasında uçan horozları görünce çok şaşırıyorum. Mumlarla dolu kiliseden çıkar çıkmaz meydandaki bayraklarla dolu berrak gökyüzü gözümü alıyor.

San Juan Chamula

Ardından, Chiapas’taki Sumidero Kanyon’una gidip bot turu yapıyoruz. Amerika’daki Grand Kanyonla aynı zamanlarda oluşan bu kanyon, her yıl yaklaşık 5000 ton çöpün tollanması nedeniyle insan ve hayvan sağlığını tehdit ediyor. Çöplerle dolu Grijalva nehrinde bota binerken timsahların yanından geçmek de çok korkunç bir deneyim oluyor.

Sumidero Kanyonu

5) Palenque

Seyahatimiz devam ediyor ve Palenque’ye varıyoruz. Palenque, Meksika’nın diğer yerlerinden daha sakin ve lokal hayatı daha yakından deneyimleyebileceğiniz bir şehir. Palenque’ye geçtiğimde artık Maya kültürünü ve mimarisini tanıma fırsatı buluyorum. Palenque’de diğer Maya piramitlerinden farklı olarak daha çeşitli mimari ve sanat eserleri bulunuyor.

Planque

6) Merida

Merida’da yer alan gizli doğal havuz olan Cenote, mutlaka görülmeli.

cenote

7) Playa Del Carman

Dünyaca ünlü maya piramiti olan Chichen Itza ise Playa Del Carman’da bulunuyor. Chichen Itza Piramidi, Dünya’nın yeni yedi harikasına aday gösteriliyor. Playa Del Carman, Meksika’nın diğer yerlerinden çok farklı olarak, çok turistik ve pahalı. Her yerde restoranına ve dükkanına müşteri çekmek için bas bas bağıran Meksikalılarla dolu.

Playa Del Carman

Chichen Itza

8) Cozumel Adası

Ardından vapura binerek Cozumel’e geçip tüm gün sahil keyfi yapıyorum.

cozumel

cozumel2

Yeme- İçme

Meksika genel olarak bol acılı tacos, burrito, tortilla, nachos, quesadilla, enchilada gibi yerel yemekler ve tekila, mezcal gibi yerel içecekleri ile ünlü. Tüm tarih boyunca mısırı kutsal kabul ediyorlar.

meksika

mezcal

Restoranlara gider gitmez, kafanıza Meksika şapkalarından takılıyor. Bazı restoranlarda kafasında tepsi ile dans eden kadınlar gösteri yapıyor.

Hemen hemen herşeyde olduğu gibi yemekler ve içecekler de çok ucuz. 5 litrelik biralar bir dolara satılıyor. Ardından tekila ve tadı tekilaya benzeyen fakat başka bir bitkiden yapılan mezcal da masaya geliyor. Meksika’da geceleri içki içmeden ve kahkahalarla gökyüzünü inletmeden bir gece geçmiyor.

meksika şapkalaarı

Alışveriş

Meksika City ve Oaxaca’da bulunan Ciudadela Market’leri ucuz alışveriş yapmak için tercihiniz olmalı. Alınabilecekler arasında el örmesi kıyafetler, çantalar, tahta oyma sı maskeler, Maya ve Aztek kabilelerine ait işlemeler bulunuyor.Tulum’dan sonra Beliz’e geçip çok üzülsek de Meksika’ya veda ediyoruz.

San Cristopal

 

oxaca

 

Dikkat;

Seyahat ederken sık sık göreceğin şey, kalabalık Meksikalı aileler. Gelinliğe benzer elbiseler giyen kızların, 15 yaşına basar basmaz kadın olmaları kutlanıyor. Ayrıca sokaklarda yine çok sık protestolarla karşılaşabilirsin.

 

Evden Uzakta’yı Facebook, Instagram ve Youtube hesaplarından takip edebilirsiniz.

Tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir