Ben Kimim / About Me

3-2

Ben, Munise Nilay Kahyaoğlu, 1986 Aralık, İzmir doğumluyum. Üniversite eğitimime kadar öğrenimimi İzmir’de tamamladım. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunuyum. Okul sonrası bir yıldan fazla bankacılık deneyimi yaşadıktan sonra bankacılığın bana göre olmadığını anladım. Amatör fotoğrafçılığa ve yazarlığa üniversite yıllarında başladım. İlk yurtdışı seyahatimi, yirmi yaşımda dört kız arkadaşımla Avrupa’da interrail yaparak gerçekleştirdim. Babamın vefatından hemen sonra işimden istifa edip, her zaman hayalini kurduğum Amerika’ya dil eğitimine gittim. Yaklaşık bir yıl Amerika’da yaşadıktan sonra Güney Amerika ve Orta Amerika’yı (2 ay) gezdim. Eve döndükten sonra, içimde kaynayan seyahat etme arzusuyla uzun süreli (3 ay) Avrupa, Asya ve Avustralya turuna daha çıktım. 2015-2016 yıllarında tekrar her şeyi bırakıp 6 ay boyunca Afrika’da sırtçantası ile dolaştım. Daha sonra Nikaragua’da tanıştığım eşimle Bali’de evlenip Sydney’e taşındım.

Nasıl geziyorum? 

Öncelikle her zaman sorulan “bu kadar parayı nasıl buluyorsun?” sorusuyla başlayayım. Seyahat etmek için milyarder olmak gerekmiyor. Hatta inanamazsınız ama ABD ve Avustralya dışında dünyanın genelini günde 50tl harcayarak gezebildim. Afrika’da yedi yerde safari yaparak bu rakamı günde 70 tl’ye çıkardım.

Artık hemen hemen tüm seyahatlerimde gönüllü olup, yerel halka daha yakın olabileceğim işlerde çalışıyorum. Gezerken, çalışarak gezimi finanse etme yanında, başkalarına yardım etmek de en büyük isteğim.

Geleneksel bir Türk ailesinde büyümemem de benim için bir artı. Mesela ben yirmi yaşımda iken herkes ailesine yurt dışına çıkabilmek için yalvarırken, benim ailem beni seyahat etmem konusunda yüreklendirdi. Ailem beni aldığım kararlar yüzünden hiçbir zaman sorgulamadı ve hep destekledi. Her gidişimi sakin, olgun ve anlayışlı karşıladı.

Biliyorum, hala biz Türk milletine çok uzak olan dünya turu, yakında herkes için gerçek olacak. İnanın ben size bütün püf noktaları vereceğim. Yeter ki içinizde gezme aşkı olsun. Yeter ki kısıtlı paranızı lükse harcamayın.

Seyahat etme biçimim; 

Ben gezilerim boyunca sabah erken saatlerde uyanıp asker gibi her yeri gezen biri değilim. Öncelikle çeşitli sosyal medya kanallarından gitmek istediğim yerlerin listesini belirleyip, şehri lokal gibi yaşamayı seven, gittiğim ülkelerde yemek kursları alan, o ülke hakkında çekilmiş filmleri izleyen, sokaklarda kaybolan , şehrin ünlü barlarına gidip, önerilen restoranlarında yemek yiyen birisiyim.

Bundan böyle, otelin veya seyahat şirketinin önerdiği yerlere gidip dünya kadar para bayılan, ‘şehri daha iyi nasıl tanırım?’ konusunda kararlarını başkasının ellerine bırakan biri olamam. Gezmek benim için bir tutku. Gezmediğim zamanlar havaalanlarını özleyen bir yapım var. Gittiğim her yerden magnet ve hikaye biriktiriyorum. Dünyanın heryerinden sahip olduğum arkadaşlarım ise benim gezme yolculuğumun sonlanmasını engelliyor.

Neden ‘Evden Uzakta’?

Evinizden uzun süre uzak kaldığınızda, bir daha asla kendinizi tamamen evde, bir yere ait hissedemezsiniz. Kalbinizin bir köşesi  hep gördüğünüz yerlerde kalır. Bu; birden fazla yerde, birden fazla insan tanıyıp sevmenin zenginliğine ödediğiniz bedeldir.

İnsan gezdikçe bambaşka birine dönüşür ve kendi hayatı için hissetiği tek şey sadelik olur. Çevrenizdeki herkesten farklı birşey yakaladığınızda, onlara borçlu hissedersiniz. İşte benim yazma hikayem de budur.

********************************************************************

I am Munise Nilay Kahyaoglu. I was born in Izmir in 1986, December. I studied in Izmir until my university education. I graduated from Ankara University, Faculty of Political Science. After I experienced working as a banker, I realized that it is not my type of work. I started writing and amateur photography, while I was studying at the university. When I was 20, I experienced my first vacation to abroad with interrail in Europe. After my father passed away, I quitted my job, sold all furniture I had at the home and moved to USA, which I was constantly dreaming about. After living there almost 10 months, I have travelled to South America and Central America with two different travel companies. After I came back to home, I decided to keep travelling just because I am such a passionate traveller and went to Asia and Australia afterwards. I was also backpacking through Africa for 6 months in 2016.

How do I travel so much?

I want to start with a question ‘How do I fund my travels?’. There is no need to be a millionaire for travelling. On the contrary I could manage to travel with 25$ per a day. In Africa that amount rised to 35$ a day because of safaris I went.

From now on I am being a volunteer everywhere I go. While traveling, working makes me both closer to locals and help people.

Besides I was not raised in a traditional Turkish family. While my friends begged to their families for permission to go abroad, my family emboldened me to go abroad for the first time when I was 20. They are encouraging me all the time and never questioning me with my own decisions. They are so calm and wise every time I am on leave.

I know for certain that ‘The world travel’ will be ordinary soon for all Turkish people who dream to go abroad but never dare. I will give you my travel tips. Just do not spend all your money on luxury and daydream traveling all the time.

What is my travel style?

I never wake up early morning and walk around like a soldier. First of all, I start by searching social media such as instagram and travel blogs for photos of awesome places and to pull together ideas from people. Then I determine my goals and buy a one way ticket. I like to walk through cities and try to be like locals with taking cooking classes, watching the movies filmed about the countries I have been in and going local places.

I do not go on tourist brochure holidays or let people deprive me of any ability of I can take my own decisions. Going around the world is my passion. I miss the airports while I stay at home. I believe that our feet lead us the road where our hearts want to go. I collect stories from everywhere I go. Also, all my friends from all over the World prevent me stop traveling.

Why ‘farawayfromthehome’?

After being far away from your home, you will never be completely at home again. Beside you will never belong to a specific place in the World.  Because part of your heart will always be elsewhere. That is the price you pay for the richness of loving and knowing people in more than one place.

When you go and see what is going on around the Earth, you change and become a different person. You just feel the simplicity about your life after traveling. And if you catch a moment different from any other people around you, you feel to owe them in some way for inspiration. Here I am writing my story..