Hayatınızı Kurtaracak Akıllı Telefon Uygulamaları

Öncelikle benim en çok kullandığım uygulamalardan Blogger, wikipedia ya da wikitravel’ı akıllı cihazlara indirebilirsiniz. Veya bulunduğunuz şehrin ismini Apple Store’a yazdığınızda ücretsiz birçok şehir uygulamaları ile karşılaşacaksınız.

app
Googlemaps veya citymaps2go; haritaları internet ortamı dışında da görmenizi sağlar. Bu uygulama ile hayatınız daha kolay olacak emin olun.

Pocket; web sitesi sayfasını kaydetip internet olmadığında kullanmanıza yarıyor. Seyahat ederken sahip olduğunuz en önemli şey zaman. Heryerde bulamadığınız interneti uzun uzadıya makaleler ve bloglar okuyarak kullanamıyorsunuz. Bu uygulama ile sadece 5 dakika ayırıp linkini kaydettiğiniz web sitelerini bol zamanınız olduğunda okuyabilir, özellikle uçak veya otobüs seyahatlerinde kaybolan vakti değerlendirebilirsiniz.

Currencyconverter  (XE Currency); sık seyahat edenler için her defasında para birimini akılda tutmanın yarattığı karışıklığı önlüyor.

Tripadvisar, Lonely Planet, Rough Guides; genelde en güzel cafeler, yemekler, gidilmesi gereken highlights’ları gösteriyor.

Packing Pro; seyahate gitmeden önce almayı unutmamanız gerekenler için liste yapmanızı sağlıyor.

Flight Track; uçağınız hakkında bilgiler alabileceğiniz, uçuşunuzun ertelenip ertelenmediğini önceden öğrenip saatlerce havaalanında beklemekten kurtulabileceğiniz bir uygulama.

Triplingo; gittiğiniz ülkede günlük hayatta kullanılan jargonları öğrenmeye yarayan uygulama.

Kindle, size ağır kitaplar taşımaktan kurtaracak, online kitap okuma uygulaması.

Postcard or touchnote, çektiğiniz fotoğraflar ile kendi el yazınızla doldurup, sevdiklerinize seyahat kartları yollamınızı sağlayan bir uygulama.

Ted, canınız sıkıldıkça aklınıza gelen her konuda konuşmacıları dinleyeceğiniz bir uygulama.

Fotoğraf düzenlemek için Vscocam, Snapseed benim favorilerim. Fotoğraf makinenizin uygulamasını telefonunuza da indirirseniz fotoğraflarınızı kolayca telefonunuza aktarabilirsiniz. Nikon, Canon, Panasonic Lumix için yazıların üstüne tıklamanız yeterli.

Gittiğiniz yerlerdeki yerel şarkıları yakalamak, kaydetmek için Shazam indirilebilir.

İngilizce Türkçe sözlük için ben Sesli Sözlük‘ü kullanıyorum. Yeni popüler olan sesinizi her hangi bir dile çevirip konuşan sesli çeviriciler de çok kullanışlı. Tavsiye edeceklerimden biri Itranslate diğeri Free Tanslations.

Güney Amerika’da ispanyolcasız, Avustralya’da ingilizcesiz ya da Fransa’da fransızcasız seyahat edemeyeceğiniz için en azından çat pat dil öğrenmek şart. Bunun için en iyi adres Duolingo.

Gittiğiniz yerde toplu taşıma pahalı ise ve araba bulmak için Uber kullanabilirsiniz. Ben Cape Town’da ve Sydney’de bol bol kullandım, kullanıyorum.

Konaklama için Couchsurfing, Booking.com, Airbnb, Hostelworld ya da Jovago uygulamalarını kullanabilirsiniz. Afrika’da butik otelleri sadece jovago gösteriyor.

Ailenizle ve arkadaşlarınızla görüşebilmek için skype, viber, tango, whatsup gibi uygulamaları kullanabilirsiniz.