Hikayelerim

Hikayelerim, deneyimlerim, anlatmak istediklerim..

Seyahatimin her anı daha önce yaşamadığım deneyimlerle dolu. Seçin, beğenin, siz de yapın olur mu?

skydive Skydiving

Hayatımda yaptığım en güzel şeylerden bir tanesi. Atlamadan önce pilotlar bunu gerçekten yapıp yapmak istemediğimi sorup durdular. Çünkü vücudum bu kadar adrenaline alıştıktan sonra, bundan sonra kolay kolay hiçbirşey beni heyecanlandıramıyacaktı. Atlayışımın bana saatler gibi gelen ilk dakikaları şoka girdiğime garanti verebilirim.

sharkdivingSharkdiving

Tam bir deli cesaretiydi! Köpek balıklarıyla yanyana, hem de hiçbir kafes olmadan yüzmek mi? Okyanusa ilk dalışımda köpek balığı yanımdan geçince korkudan tekneye fırladım. Yanımdaki insanların hiçbir tehlike yokmuş gibi dalmaları ve verdiğim tonlarca parayı düşünüp tekrar daldım. Harikaydı. 

volcano_nicaragua Volcano Boarding

Nikaragua'da el yapımı tahta bir kızakla çok dik ve etkin bir volkan olan Cerro Negro'dan kaymak süper bir deneyimdi. Kayış sonunda heryerim lavdan dolayı simsiyah oldu. Yol boyunca bir kaç kez düştüm, çok hızlı kayıp ödülü alamadım ama olsun. 

 

paragliding

Parasailing

İlk kez Key West’te yerden yukarda bir deneyim yaşadım. Evet yüksekti ama bana mısın demedi. Yaklaşık yarım saat havada etrafı izledim. En güzel yanı da en yakın arkadaşımla yanyana binebiliyor olmaktı.

Caretta Carettalar

Cancun Meksika'da güneşlenirken sahilde kalabalığa şahit oldum. Kabuklarından erken çıkan su kaplumbağaları kuşlar tarafından yeniliyordu. Yaklaşık 10- 15 kişi yardımlaşarak topraktan kaplumbağaları çıkarıp korumaya aldık. 

 

Amishler

Dini inanışları gereği elektrik, telefon, otomobil gibi modern yaşamı kolaylaştıran hiç bir şeyi kullanmayan, çocukların evde ya da amiş okullarında okuduğu, kapalı bir mezhep olan Amişleri görmeye Pennslvania'ya gittim. Bir ailenin yanında para karşılığı yemek yiyip, onları gözlemledim. Çocukların yanında telefon, kamera çıkarmak bile yasaktı. 

Balon Turu

Kapadokyada, balon turunun en güzel gün batımı ve gün doğumunda yaşandığını duyduğum için, sabah 5.00 te uyanıp balon turuna çıktım. Balonlar peri bacalarının çok yakınından geçiyordu. Yaşadığım en güzel deneyimlerden biriydi. 

 

Snorkeling

Dünyanın pek çok farklı yerinde (Beliz'de,  Gili Adası'nda, Zanzibar'da)  snorkel yaptım. Scubadivinge hala alışamadığım için snorkel benim için en iyi su deneyimi. Suya girmemle hiç uğraşmadan binlerce tür canlıyı görmek harikaydı. 

Sandal Kiralama

Newyork Central Park'ta, Pennslvania otobüsünde karşılaştığım Türk arkadaşımla sandal kiraladık. Bir saat boyunca değişerek sandalın küreklerini çektik. Genelde romantik olduğu için sevgililerin kiraladığı sandalda, biz iki kız çok eğlendik.

 

Tikal Gündoğumu

Sabah 3:00' de kalkıp, nerdeyse hiç ışık olmadan vahşi hayvanlarla dolu Guatemala Tikal Milli Parkı'na gittim ve  Mayan piramidlerine çıkıp günün ağırmasını izledim. Maymunların birbirlerine bağırarak haberleşmelerini dinlemek, tabiatın içinde sabahı etmek harikaydı.

Kayak

Üniversitede bir çok kez Ilgaza gitmeme rağmen kaymaya bir türlü cesaret edememiştim. İlk kayak dersimi Arjantin'de aldım. Böyle söyleyince çok havalı oldu biliyorum ama Türkiyeden çok daha az ödedim..

 

Scuba Diving

Honduras Roatan Island'da ilk tüple dalış deneyimimi yaşadım. Kontrol sadece bende olduğu için çok zorlandım ve çok stresliydim. Tek bir hata bütün hayatımı mahvedebilirdi. Bir daha yapmayı düşünmediğim deneyimler listesine girmeyi başardı.

new-imagjje

Ziplining

Honduras Roatan Island'da yapacak birşey bulamayınca ağaçlar arasında sarkıtılan iplerden baş aşağı kaydım. Ben zipliningi üç sene önce hiç bir yerde yoktu şuan istediğiniz her yerde bulabilirsiniz.

 

Paragliding

Ülkemiz yamaç paraşütü cennetiyken bunu başka bir yerde yapmak doğru olmazdı. Fethiye Ölüdenizde ben de ilk yamaç paraşütü deneyimimi yaşadım. Yukarıda yarım saate yakın kaldık ve harika bir manzara eşliğinde kuş gibi uçtuk. Siz siz olun anlaşma yapmadan mutlaka uçuş lisanslarını sorun.

col

Çöl Safari

Fas'ta Merzouga'dan başlayan üç günlük çöl turu, hayatımda yaşadığım en iyi deneyimlerden biriydi. Gün doğumu ve gün batımında deveye bindim, berberilerin hazırladığı yemekleri şarkılar eşliğinde yiyip, gece yıldızlar altında uyudum..

50b1f6_efd53ec08aeb418fb8124dc6902bf744

Yeni Tatlar Denemek

Meksika'da çekirge, Zambiya'da tırtıl ve timsah, Avustralya'da kanguru, Güney Afrika'da ceylan eti yemek tam bir deneyimdi. Menülerde görünce dayanamadım. Çekirgeler bir çeşit sokak yemeği her köşe başında bulunabiliyor.  

Kamp Yapmak

Koskoca Blue Mountains Avustralya Milli Park Ormanında kışın ortasında eşimle tek başımıza kamp yaptık, yemek pişirdik, kamp ateşinde marshmallow yedik. Gece karanlıkta hayatımda hiç görmediğim oppossumlar beni çok korkuttu ama sabah çadırdan kanguruların zıplama sesiyle uyanmak harika bir deneyimdi. Bir de ekonomik olsun diye Afrika'da gittiğim ülkelerin hemen hemen hepsinde kamp yaptım.

Yoga Kampı

Orta Asyaya gidip yoga kursuna katılmadan olmaz diye düşünmüştüm. Beklentim inanılmaz yüksekti. Ne yazık ki sadece 2 gün dayanabildim. Nepalli hocanın ingilizcesinden neredeyse  hiç birşey anlamadım. Kısacası bir günün özeti, güne bitki çayıyla başlayıp, bitki çayıyla bitirdik, az yedik, 3 öğün yoga yaptık. Üstelik Nepal'in ortalama fiyatlarının üzerinde para verdim ama deneyim deyip geçmek zorunda kaldım. 

surfSörf Yapmak

Güney Afrika'da harika dalgalarla karşılaşınca, eşim bana sörf öğretti. Bir kaç günlük ders sonunda sadece sörf tahtasının üstünde durabilmeyi öğrensem de sörf tahtasıyla kırk yıllık sörfçüler gibi yüz tane fotoğraf çekmeyi ihmal etmedim.

genclik

Gençlik Turları

Seyahat etmekte yeniyseniz ve tek başınıza alıp başınızı gitmek sizi korkutuyorsa, o zaman benim yaptığım gibi gençlik turlarını deneyebilirsiniz. Ben Latin Amerika'ya böyle bir turla gittim ve hayatımın en eğlenceli günlerini yaşadım.

safariSafari

Kenya, Masai Mara'da yaptığım üç günlük safari, hayatımın deneyimlerinden biriydi. Sanırım çok şanslıydım büyük beşi gördüğüm gibi harika fotoğraflar da yakaladım. Daha sonra Malawi Liwonde Milli Parkı'nda, Botswana Chobe Milli Parkı'nda, Güney Afrika Kruger Milli Parkı'nda, Namibya Etosha Milli Parkı'nda da safari yapsa şansı yakaladım.

gonulluluk

Gönüllülük

Afrika seyahatim boyunca konaklama ve yeme- içmeye para harcamamak için yaptığım ilk gönüllülük, kimsesiz çocukların olduğu bir okulda öğretmenlikten ibaretti. Bu işin manevi olarak bana çok şey kattığını söyleyebilirim. Daha sonra Tanzanya'da promotörlük, Malawi'de ise fotoğrafçılık yaptım.

 

raf

Rafting

Zambiya'da nehirde yüzen bebek timsahlar ile yanyana yaptığım rafting, hayatımın en güzel anlarından biri oldu. Yapmadan önce düşüp başımı bir yere vuracağım diye çok korksam da gayet tehlikesizdi ve grup sporu olduğu için de çok eğlenceli geçti. Daha sonra bir de Bali'de rafting yaptım.
 

angelpool

Angel's Pool

Yağışlı mevsimde gittiğim için Devils Pool yerine kardeşi Angels Pool'a gittim. Viktorya Şelalelerine kadar gidip şelalelerin üstündeki havuzda yarı belime kadar sarkıp poz vermeden dönmek olmazdı. Şelale sularının aşağıya döküldüğü yerde biriken sulardan oluşan havuzda saatlerimi geçirdim. Adrenalin had safhadaydı.

cape

Denizayısı Kolonisini Ziyaret

Namibya Cape Cross'da 250,000 denizayısını yanyana bir daha göremem diye ziyarete gittim. Adlarının nereden geldiğini anlamış oldum. Ayakları olsa herkese saldıracak kadar yabaniler. O kadar pis kokuyorlardı ki 2 gün boyunca yıkanmama rağmen kokuyu üzerimden atamadım.
 

bigswing

The Big Swing Atlayışı

Zambiya Viktorya Şelalelerinde çok pahalı diye atlayamadığım için, Güney Afrika Graskop'da atlayış yaptım. Bungee Jumping'den farklı olarak ayaklardan değil, vücuttan bağladıkları için biraz daha güvenli. Atlayış sonrası sadece boynumu incitsem de benden tam bir yıl önce aynı yerde atlayan çifti öğrenince şoka girdim.

sharkdiving

Shark Cagediving

Daha önce Abd/ Florida'da köpekbalıkları ile direk yüzmüştüm ama Gansbaii'deki beyaz köpek balıkları saldırganlıkları ile ünlü oldukları için kafes dalışı yapmak zorunda kaldım. Tüm günüm tekneden dışarıya öğürmekle ziyan oldu. Doğru düzgün fotoğraf çekemesem de, koskoca köpek balıkları ile burun buruna oluşumuzu hiç unutmuyorum!
 

new-image1

Namibya Araba Sürüşü

Araba sürmenin neyi, nasıl bir deneyim olabilir ki diye içinizden geçiriyorsanız sizi Namibya'ya beklerim. Araba kullanmak, eğer geçtiğiniz her yer çölse ve en yakın hayati ipucu 4/5 saatte bir beliriyorsa, yolda en çok gördüğünüz şey hayvan kemikleri ve patlak lastiklerse tam bir deneyim oluyor.  

 

couchsurfng

Afrika'da Couchsurfing

Afrika'da tanımadığınız insanların evinde ücretsiz konaklamaya yarayan couchsurfing'i kullanmak başta korkutucu gelse de Afrikalıları evinin içine kadar girerek tanıma fırsatı yakalamak paha biçilemezdi. Çok güzel arkadaşlıklar edinip, genel olarak Afrikalıların ne kadar misafirperver olduklarını gördüm.
 

deneyim

 Himba Kabilesi

Çıplaklıkları ile nam salmış, Namibya'nın yerli kabilesi Himbaları görmeye Namibya'nın en kuzeyindeki Opuwo'ya gittim. Şehre girer girmez herkesi çıplak görmek çok farklı bir deneyimdi. Bir rehber yardımı ile tüm aile yaşadıkları kasabalarına kadar girip, onlarla konuştum, fotoğraflarını çektim. 

 

mtmulanje

Dağa Tırmanmak

Üç gün boyunca bir rehberle birlikte Afrika Malawi'deki Mt Mulanje'ye tırmandım. Yol sonunda ayaklarımı kıpırdatamayacak kadar ağrı ve su toplama ile karşı karşıyaydım. Bir de Asya'da Himalayalara tırmandım. Bu tur, rehber eşliğinde Sundarijal'dan başlayan, Chasapani/ Sindhupalchok ve Nagarkot konaklamalı, ChanguNaraya ve Kathmandu yörüngeli 3 günlük turdu.

gili

 Deniz Kaplumbağaları İle Yüzmek

Bali Gili Adasında hemen sahilden denize girince karşılaştığım deniz kaplumbağaları ile yüzmek çok zevkliydi. Her ne kadar Endonezya kendi doğal yaşamını korumada iyi olmasa da şimdilik kaplumbağalar akın akın turist çekiyor.

 

klklk

Yemek Kursları Almak

Gittiğim ülkenin yemek kültürünü beğeniyorsam mutlaka yemek kursu almaya çalışıyorum. Şimdilik İspanya'da paella ve sangria, Guatemala'da çikolata, Tanzanya'da stir fry kursu alırken, Kenya'da zencefilli makarna, Tanzanya'da özel avokado salatası, Avustralya'da bbq yapmanın inceliklerini öğrendim.

glamping

 Glamping

Botswana Chobe Milli Parkı'nda paraya kıyarak glamping yaptım. Kamp yampanın lüksü olan glampingte çalışanlar benim yerime yemek pişirdi, masayı kurdu, bulaşıkları yıkadı, yatağımı yaptı, tuvalet için de toprağa şirin mi şirin bir delik açtı:)

 

image1-1

Penguenlerle Yüzme

Hep kutuplarda olacağını zannettiğimiz hayatımda gördüğüm en komik hayvan olan penguenlerle Cape Town Güney Afrika'da yüzdüm, güneşlendim, selfie çektim, özel hayatlarına girdim. 

zurafaopusme

 Zürafalarla Öpüşme

Kenya Nairobi zürafa ırkını koruma merkezinde zürafalara dokundum. Eğer dikkatini çekmek için verilen yemleri ağzınıza götürseniz onlarla öpüşme fırsatını da yakalıyorsunuz. Başlangıçta iğrenç gelse de koca dilleri ile öpülmek tam bir komediydi.

masai

 Masai Mara Kabilesi

Kenya'da Masai Mara Milli Parkında safari yaptıktan sonra parkın hemen dışında kasabaları olan Masai Kabilesini ziyaret ettim. Battaniyelere sarılı tüm kabile bana scoopy çizgi filmini hatırlattı:) Bizim için zıplayıp şarkılar söylediler.

mmm

 Ormanın İçinde Yıkanmak

Güney Afrika Hogsback'de bir hostelin arka bahçesinde bulunan küvette fotoğraf çektirebilmek için saatlerce araba kullandık. Benim gibi yolunu değiştirip buraya gelen bir sürü sırtçantalı da vardı ve hepsi sıra olmuş bekliyorlardı. 

Hastaneye Kaldırılmak

Güney Amerika seyahatimden önceki son günlerimde New York Manhattan’da oda kiralamıştım. Kahvaltıda ev arkadaşlarından birinin ikram ettiği karpuzu keserken elimi kestim ve kan kesintisiz akmaya başladı. Tanımadığım ev arkadaşım hemen ambulansı aradı ve ambulans sayesinde hastaneye gidebildim.  

Toboggan

Çin Seddi'ne tırmandığım Matianyu kısmında girişte aldığınız gidiş dönüş biletini farklı yollarla kullanabiliyordunuz. Ben de aşağıya kayarak inmeyi tercih ettim. On beş dakika süren yolda fotoğraf çekip ellerini bırakmak yasaktı. Korkulacak hiç birşey yoktu. Çook eğlendim.