Konaklama Rehberi

Tur ile gittiğiniz seyahatlerde malesef size sorulmadan belirlenen, genelde orta karar otellerde konaklamanız şart oluyor. Seyahatinizi turdan bağımsız olarak yapacaksanız kalma yerini belirlemenin önemi hayati. Kalma yeri için tercihinizi ise, öncelikle bütçeniz, daha sonra ise maceracı ruha sahip olup olmamanız belirliyor. Ben param olsa da sırf güzel vakit geçirip, eğlenmek için kamp yapan, yeni insanlarla tanışmak için hostellerde kalan bir gezginim. Ben size bilmeniz gereken bir kaç seçenek vereceğim, son söz tabiki sizin.

1) Couchsurfing

Bu sistem, üye olup, kalmak istediğiniz yerlerdeki kişilere istek gönderip kabul aldıktan sonra, başkalarının kanepesinde uyayarak, ücretsiz konaklayabilmenize yarayan bir sistem. Couchsurfing ile ilgili ayrıntılı yazıma şuradan ulaşabilirsiniz.
Evlerinde kalacağınız insanlara güvenebilirseniz bu sistem ile seyahatinizi çok düşük bir bütçeyle tamamlarken, kaldığınız ülkenin kültürünü bizzat evlerinin içine girerek yaşamış, yeni insanlar tanımış olursunuz. İnsanlar genelde bunu, gezginlere yardım etmek ve yeni insanlarla tanışmak için yapıyor. Şanslıysanız kanepesini kullandığınız kişi size yemek verip, şehri de gezdirebiliyor. Afrika kıtası boyunca bu sistemden bol bol faydalanıyorum.
couchsurfing.org

2) Ev Değiştirme

Ev değiştirme sistemini genelde tatile çıktığında otelde kalıp, turist gibi yaşamak istemeyen kişiler tercih ediyor. Gitmek istediğiniz şehirde beğendiğiniz evin ev sahibi de, sizin evinizi beğenirse, evleri değişip birbirinizin evinde konaklayabiliyorsunuz. Tek koşulu, evinizi, evini beğendiğiniz kişiye vermeniz. Tıpkı ‘Holiday’ filmindeki gibi. Türkiyede hala çok yaygın olmamasına rağmen yurtdışında epey popüler olan uygulama. Ancak genelde kullanmasanız bile üyelik için yıllık belli bir aidat ödemeniz gerekiyor. Bununla ilgili birçok site olmasına rağmen en popüleri; homeexchange. Daha fazla bilgi almak isterseniz Ayşe Armanın bu konuyla ilgili 10 Haziran 2012 tarihli röportajını okuyabilirsiniz.

Başlıca ev değiştirme siteleri:
homeexchange.com
geenee.com
exchangezones.com
homelink.org
digsville.com
homeforexchange.com
lovehomeswap.com

3) Başkalarının Evini Ya da Odasını Kiralama

Airbnb başkasının evini kiraladığınız bir seyahat sitesi. Harika evleri bazen inanılmaz fiyatlara bulabiliyorsunuz. Bunun yanında yerli kültürü bizzat evlerinin içine kadar girip yaşayabiliyorsunuz. Genelde ev sahibi seyahat edenler için, haritalar, kitaplar, atıştırmalıklar bırakabiliyor. Benim gibi seyahat ederken yemek pişirme alışkanlığınız varsa kiraladığınız evlerde yağ, tuz, kap kaçak gibi eşyalara extra para vermiyorsunuz. Kalmak istediğiniz evin yorumlarına bakarak veya ev sahibiyle irtibata geçerek daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Siteye üye olurken pasaportunuza kadar taratmanız gerekiyor. Yani herşey kontrol altında. Bu site konaklamak için kesinlikle güvenilir olsa da evi kiraya vermek için biraz sorunlu. Amerika’da sitenin açığını bulup, kiraladığı evden çıkmayan insanlar olmuş.

Ben de Cape Town’da bu sistemi kullandım ve çok memnun kaldım.

Uzun süreli kalışlarda ise ev, oda veya ev arkadaşı bulmak için Amerika genelinde Craiglist‘i, Avustralya genelinde Gumtree, Flatmatefinders gibi siteleri kullanabilirsiniz. Ben her ikisini de çok kez kullandım ve inanın her seferinde çok memnun kaldım.

4) Kamp Alanları

Kamp yapmayı seviyorsanız ve yanınızda çadır, uyku tulumu ve mat getirmişseniz, konaklamanın en ucuz ve eğlenceli yollarından birisi kamp yapmaktır. Kamp alanları girişinde vereceğiniz küçük bir ücret karşılığı, tuvalet ve duş alanları için anahtar ya da pin kodu, isterseniz yakacak odun, kömür satın alabiliyorsunuz. Ayrıca genelde kamp alanlarında, yemek pişirmek için ocak, elektrik kullanmak için prizler, yemek yiyip sohbet etmek ve yeni insanlarla tanışmak için masa ve sandalyelerin olduğu ortak alanlar bulunur.

Afrika’da 6 ay boyunca seyahat ederken neredeyse hep kamp yaptım. Uyku tulumumu, şişme yatağımı yanımda taşıdım. Kimi zaman çadırımın yanından filler geçti, kimi zaman gölün dibinde sabaha uyandım, inanın bana kamp yapmak çok başka bir deneyim. Hatta şu yazımı okursanız bu haftasonu bir yerlere kampa gitmeniz garanti.

5) Trenler/ Uçaklar

Gece trenleri veya uzun yol gidecekseniz overnight flights denilen gece uçuşları, seyahat masrafınızı kısmanın bir diğer yoludur. Günün en geç trenini seçmeniz, bir günlük kalma masrafından kurtulmanıza yarar. Biraz fazla ödeyip yataklı vagonları seçerseniz ise, ertesi gün yaşayacağınız yorgunluktan kurtulmuş olursunuz.

6) Hosteller

Hosteller ise seyahatin en ucuz ve eğlenceli kısmı. Yemek ve içkiler genelde şehirde bulabilceğinizin en ucuzu oluyor. Yeni insanlarla tanışıp, arkadaş edinme de cabası. Önceliğinize göre hostele verilen puana ya da kalmak istediğiniz yere göre seçim yapmalısınız. En çok kullanılan siteler Hostelworld ve Hostelbookers. Genelde her şehirde parti hostelleri oluyor. Bu hostellerdeki Pub Crawl sistemini kullanıp tüm gece çok ucuza eğlenebiliyorsunuz.  Başınızda boşluklar, soru işaretleri ve ünlemler oluştuysa ve “O da ne!!” diyorsanız şuraya bakabilirsiniz.

Ayrıca hostellerde genelde sadece bahşişle işleyen walking turlar yapılıyor. Yerli bir rehber yada gönüllü, şehrin ana hatlarını size yürüyerek gösteriyor. Ben neredeyse hiç otellerde kalmıyorum. Özellikle biz Türk milletinde otel dışında konaklayamama sendromu var. Daha önce diğer deneyimleri tadmadıkları için, önyargıları kırmak biraz zor oluyor.

Hayatımda kaldığım en iyi hosteller, (ki bu hostelleri unutmak zor!) Zanzibar’da bir ay kaldığım The House, Jburg’deki Curiocity Hostel, Lizbon’daki Yes! Hostel, Nicaragua Leon’daki Bigfoot Hosteldir. Hepsinde muhteşem arkadaşlıklar edindim. Hatta Bigfoot’ta eşimle tanıştım, daha ne olsun.:)

7) Oteller

Ben, yeniliklere kapalıyım, keyfimi bozamam, düzgün uykuya yüzlerce dolar verebilirim, ‘param var imkanım var’ diyorsanız tabiki tercihiniz otellerden yana olacaktır. Bunun için en bilindik otel arama sitesi olan booking.com‘u kullanabilirsiniz.

Afrika için ise Booking.com’da bulunmayan yerel oteller için Jovago.com ‘u deneyebilirsiniz.

8) Karavan

Şöyle turuncu bir karavan kiralayıp dünyayı gezmek hepimizin hayali. Maalesef Türkiye’de bu işi yapmak kolay değil. Kaldı ki öyle bir kültürümüz de yok. Ekşi sözlükte yayınlanan şu yazıyı okursanız beni daha iyi anlarsınız. Fakat Dünyanın her yerinde uygun fiyata karavan almak (ve giderken satıp) ya da kiralamak çok cazip. Benim de bir gün hayalim karavanla tüm Avustralya kıtasını dolaşmak.

9) Relocation Sistemi

Bunu uzun uzun anlatacağım fakat kısaca bu sistem başkasının aracını ücretsiz bir yerden diğer yere götürmenizi sağlıyor. Bu araçları daha çok araç kiralama şirketleri sunuyor. Mesela biri para verip aracı Sydney’den Melbourne’a götürüp bırakıyor. O firmanın o araca tekrar Sydney’de ihtiyacı var. Şoföre vereceği para yerine, aracı bir başkasının sürmesini kabul ediyor. Bu sistem genelde Avustralya, Amerika, Kanada ve Avrupa’da işliyor.

https://www.transfercar.com.au/

http://www.imoova.com/imoova/

http://www.apollocamper.com/

10) Gönüllülük

Seyahat ettiğiniz yerlerde gönüllü olmak harika bir duygu. İnsanlara yardım ederken, konaklama ve yeme-içme ihtiyaçlarınızı da bedavaya getiriyorsunuz. Gönüllülük yaparak elde ettiğiniz konaklama bambaşka bir tad veriyor çünkü onların hayatlarının tam ortasına girerek  yerellerin evinde konaklıyorsunuz. Gönüllülük hakkında ayrıntılı bilgi için şuraya, benim Afrika’da gönüllülük deneyimlerim için şuraya tıklayabilirsiniz.