Nereden Başlamalı?

Herkes kendi bütçe ve hayat tarzına göre seyahat eder ama ben size seyahat etmeyle ilgili ufak püf noktaları vereceğim. Öncelikle bireysel ya da tur ile gitmek isteyip istemediğinize karar vermeniz gerekiyor. İngilizceniz yoksa malesef turlara mecbur kalıyorsunuz. İngilizce konuşabilen ve turu tercih eden, rahata alışmış insanlar da mevcut. Benim için gerçek seyahat biçimi; turistik tur tuzaklarından uzak, ilgilerinize ve isteklerinize göre kendinizin planladığı, heryeri değil en güzel yerleri görmeye yöneliktir. Sosyal medyadan ve bloglardan, daha önceki deneyimlerden kesinlikle yararlanılmalıdır. Ayrıca bana göre gezdiğiniz yeri öğrenmenin, sindirmenin ve yerel olarak yaşamanın en iyi yolu, bireysel gitmektedir. Çünkü tek başına gidişlerde ön araştırmayı o kadar çok yapıyorsunuz ki, şehrin her yeri aklınıza kazınıyor.

(Not; iyi ingilizce, seyahat etmek için kesinlikle önemsiz ama çatpat da olsa ingilizce bilgisi olmadan tek başına seyahat biraz tehlikeli)

world-travel-map-in-hands

Gitmeden önve her türlü vize bilgisi için Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı sitesini kontrol etmelisiniz. Diğer bütün sitelerde yazan vize bilgilerini bir kenara bırakmalısınız.

Uçak için benim tercihim; Kayak.com. Bunun yanında Skyscanner.net‘e de bakabilirsiniz. En ucuz uçuşu bulduktan sonra, bulduğunuz hava yolunun websitesine girip mutkaka bir de oradan kontrol edin. Bazen promosyonları bu aracı siteler göstermiyor. Ayrıca ‘Nasıl Gezsek’ kısmındaki ‘Ucuza Uçmak‘ yazıma bakmanızda yarar var.

Konaklama konusunda ‘Nerede Kalmalı‘ adlı yazıma göz gezdirmenizi öneririm.

Gittiğiniz yerdeki tüm ulaşım alternatifleri için; wikitravel websitesini incelemizde yarar var.

Seyahat ederken en çok ihtiyaç duyucağınız şey; offline harita veya navigasyondur. Bunun için ‘Google Maps‘ , ‘Maps.me‘, ‘Citymaps2go’, ‘Yandex Navi‘. Bunlar dışında seyahat ederken hayatınızı kurtaracak tüm bilgisayar uygulamaları için buraya tıklayabilirsiniz.

Gideceğiniz yer için bilgi edinmek isterseniz seyahat kitapçıkları alabilirsiniz ama blogları okumak her zaman daha etkili olacaktır. Seyahat kitapları arasında en iyiler ingilizceniz varsa Lonely Planet, WikipediaRough Guides, Time Out.

Gideceğiniz yer ile ilgili türkçe olarak; ‘Ekşisözlük‘, ‘Vikipedi’ gibi sözlükleri de incelemek de yarar var.

Bunun dışında Asya için ‘Yolda Olmak‘, Avrupa için ‘I can travel‘,  ‘Oi The Blog‘ve ‘Interrail Türkiye’ facebook grubu, Afrika için ‘Varuna Gezgin‘, ‘Çok Okuyan Çok Gezen‘; Orta Amerika için ‘Rotasız Seyyah‘, Güney Amerika için ‘Gezgin Kedi‘, ‘Dünya Turu Notları‘ , ‘İşim Gücüm Gezmek‘ takip etmeniz gereken gezgin blogları. İngilizce gezi blogları arasında benim favorilerim; ‘Fox Nomad‘, ‘Nomadic Matt‘.

Bunlar dışında aklınızda kalan herşey için ‘Uzman Tv‘ videoları izlenebilir.

Pocket adlı uygulama ile okumak istediğiniz tüm web sitelerini kaydedebilir, internet yokken de bu sayfalara offline ulaşabilirsiniz.

Bunların yanında her ülkede kullanılabilen priz dönüştürücülerden almanız işinizi çok kolaylaştıracaktır.

Ipad kullanıyorsanız reader’dan kitap yükleyebilir kitap taşıma derdinden kurtulabilirsiniz.

Uzun süreler boyunca seyahat edecekseniz, uçuş bagaj sınırı ortalama 20kg. Yanınıza bir sırt çantası alın ve en ağır eşyalarınızı sırtınızda taşıyın. (Ayakkabılar, kitaplar, elektrikli aletler). Uluslararası kural olarak el çantanız yanında, yaklaşık 8 kg carry on dediğimiz bagaj hakkına sahibiz.

Gitmeden önce gidilecek bölgeye göre mutlaka aşı yaptırmanız gerekiyor. Türkiye Hudut ve Sahiller Genel Müdürlüğü‘nde rendavu alınarak gidildiğinde, gereken tüm aşılar ücretsiz yapılıyor. Uluslararası bir aşı kartı, özellikle bazı ülkelere girerken bakılan olmazsa olmazlar arasındadır.

Yanınıza mutlaka ve her mevsim; spor ayakkabısı, mayo, ceket, kesici bir alet, küçük bir fener, kötü model bir telefon, uzun saçlıysanız küçük bir saç kurutma makinesi, şapka, güneş gözlüğü, güneş kremi, müzik çalar, ekstra pil, şarj aleti, kulak tıkacı, uyuma göz bandı, çatal, bıçak, kaşık, şişe açıcı, ufak bir havlu almanızı öneriyorum.

Gittiğiniz destinasyon Güney Amerika, Asya, Afrika ise yanınıza düzenli yediğiniz şeylerden götürmenizi öneriyorum. Mesela hayat kurtaran yulaf ezmesi, protein barlar, kuruyemiş benim vazgeçilmezlerim.

Bavullarınıza hatta el çantanıza bile kilit alın. Pasaportunuzu şehir içinde asla taşımayın. Pasaport fotokopisiz dışarıya çıkmayın. Yanınızda çok fazla para taşımayın. Gittiğiniz yerlerde atm’leri kullanarak para edinin. Seyahat güvenliği ayrıntıları için buraya tıklayabilirsiniz.