Ucuza Uçmak

Çok gezebilmenin yolu, seyahat maliyetinin en pahalı kalemi olan ulaşımı ucuza getirmekten geçiyor. Peki bu işin ekonomik yolu nedir? Ucuz yerine  ekonomik diyorum çünkü bazı ülkeler var ki belli bir fiyatın altında seyahat etme imkanı mümkün değil. Mesela Rusyaya gidiş dönüş 620- 650tl altına inmeniz çok zor.

 

1) Yapmanız gerekenlerin başında, uçuşunuzu seçerken bütün uçuş sitelerini tarayıp, sizin için en uygun uçuşu bulacak sitelerden arama yapmak geliyor. (En ucuz uçuşu bulduktan sonra hangi havayolu ise o havayolunun kendi sitesinden de kontrol etmenizde yarar var. Çünkü bazen kampanya biletlerini aracı siteler göstermiyor.)

www.kayak.com

www.skyskanner.com

www.euroticket.com

2) Gitmek istediğiniz yere illaha Türkiyeden gitmeniz gerekmiyor. O yüzden, düşük maliyetli hava taşıyıcılarını kullanıp, neredeyse bedavaya Avrupa’dan (veya gideceğiniz yere en yakın aktarma merkezi olan şehirden ) uçabilirsiniz.

 Skyscanner sitesinde; nereye gitmek istiyorsanız önce ‘From … To İstanbul’ yazıyorsunuz. Daha sonra ise ‘From İstanbul To …..’ yazıp kesişen en ucuz yere aktarmalı biletinizi alabilirsiniz.

3) Aktarmalı ya da duraklamalı uçuş farkına dikkat! Aktarmayı ya da duraklamayı seçme hakkına sahipsiniz. Aktarma yaptığınız yerde transit geçiş hakkınız vardır ve vize alma zorunluluğunuz yoktur. Ancak duraklama yaparsanız, indiğiniz yerde havaalanından dışarı çıkacağınız varsayılır. Eğer duraklama yaptığınız ülke, Türkiyeden vize istiyor ise vize almak durumundasınız.

Düşük Maliyetli Hava Taşıyıcısı Nedir?

Düşük maliyetli hava taşıyıcısı, Easyjet, Ryanair, WizzAir vs. gibi havayolu şirketlerindendir. Düşük maliyetli hava taşıyıcıları daha çok uçuş süresi 3 saatten az olan yerler için işletilmektedirler.

Düşük maliyetli şirketlerin herhangi bir kişiyi, (eğer biletini kanun ihlali ile elde etmişse yada elindeki biletin fiyatı şirketin uygun gördüğü fiyata uymuyorsa), taşımaya reddetme hakkı vardır. Reddetme hakkı, aynı zamanda, yeni terörle mücadele yasası kapsamında uygulanabilir. Düşük maliyetli havayolu şirketleri birbirinden bağımsız olarak faaliyet gösterirler ve rezervasyon değişikliği, iptali, bagaj aşımı gibi konularda oldukça sert bir tutum sergilerler.

Ödeme

Düşük maliyetli şirketler sadece kişisel kredi kartı ile ödemeyi kabul ederlerken, şirket kartları ile ödemeyi kabul etmezler. Düşük maliyetli şirketler ve bazı havayolu şirketleri,  kredi kartı kullanımı için ücret alabilirler.

İptal

Düşük maliyetli şirketler, bilet iptali durumunda müşteriye para iade etmezler. Sadece havaalanı vergileri iade edilir. Ancak ölüm, sağlık sorunları gibi özel durumlarda, yönetim giderleri çıkartılarak geri kalan miktar iade edililir.

İsim değişiklikleri

Olağan uygulama, düşük maliyetli şirkete ait rezervasyondan sonra, isim değişikliklerine izin verilmemesidir. (Yasal olarak en fazla 3 harf yanlış olsa dahi uçağa binebilirsiniz.) Ama bazı durumlarda, havayolu şirketi tarafından iptal/değişiklik ile ilgili ücretler ödenerek değişiklik  yapma imkanı vardır.

Biletler

Genelde düşük maliyetli hava taşıyıcıları elektronik bilet kullanırlar. Bu kağıt bilet kesmedikleri anlamına gelir ve kimlik kartınız mutlak suretle gereklidir. Rezervasyonunuzu tamamladığınızda, emailinize konfirmasyon(doğrulama) alırsınız. Bu konfirmasyonu yazdırmanız gerekir çünkü uçuş rezervasyonunuzla ilgili tek yazılı delildir.

Bagajlar

Geleneksel havayolu şirketleri, ekonomik sınıf uçuşlarında, yanınızda 20kg bagaj bulundurmanıza izin verirler. Bazı düşük maliyetli havayolu şirketleri 10kg carry on’a izin verirler yada herhangi bir bagaj için ek ücret alırlar.