Uzun Kaçış; Yurt Dışında Yaşamak

Türkiye’den uzakta yaşamak, en azından belli bir süre yurtdışında çalışmak, okumak ya da seyahat etmek gibi hayalleriniz varsa, bu yazım tam size göre. İşte yurtdışında hayatta kalma seçenekleri.

 (Avustralya için ayrıntılı göç rehberine şuradan ulaşabilirsiniz.)

moving

Öncelikle şunu söylemeliyim ki yurt dışında yaşama kararı almak için yaşınızın kaç olduğu önemli değil. Üniversiteden hemen sonra yurt dışına kursa gidip bir daha geri dönmeyen insanlar tanıdığım gibi 50 yaş üstü emekliliklerinden sonra yurtdışına taşınan da insanlar biliyorum.

Gideceğiniz ülkenin dilini bilmek tabiki şart. Bunun için taşındıktan sonra kursa da gidebilirsiniz. Avustralya gibi bazı ülkeler dil eğitimi alma sürecinde yasal olarak çalışıp okulun masrafını çıkarmanızı sağlıyor.

Kısıtlı paranız varsa ama yurt dışına çıkıp yaşamak istiyorsanız okurken çalışma izni alabileceğiniz ülkelere gidebileceğiniz gibi eğer mesleğiniz kalifiye işçi listesindeyse (yani bir konuda uzmanlaşmışsanız ve bunu çalışma deneyimleriyle kanıtlayabiliyorsanız) kalifiye işçi vizelerine de başvurabilir ve sınırsız oturma ve çalışma hakkı sahibi olabilirsiniz.

Şimdi her ülke için genellenecek bir kaç seçenek daha sunacağım.

1) Vatandaşlık Hakkı Çekilişleri

Pek çok ülke, ihtiyacı olduğu işgücünü ve genç dinamik nüfusu, yaptığı vatandaşlık çekilişleri ile sağlıyor. Bunların en bilineni ABD’nin verdiği Green Card. Amerika bu çekiliş ile her yıl 50 bin göçmen kabul ediyor.

Kanada, Oxford Üniversitesi yetkilileri ve Economist dergisinin ortaklaşa hazırladığı ‘Sosyal Gelişim Indeksi’ (Socail Progress Index) raporunda göçmenlere sağladığı sosyal olanaklar açısından 133 ülke içinde en iyi ülke seçildi. Kanada, Quebec nitelikli göçmenlik, yatırımcı, girişimci, bölgesel göçmenlik, self employed ve tarım göçmenliği programları dahilinde her yıl 250 bin göçmen kabul ediyor. 2014 yılı öncesi başvuru hakkı sadece kalifiye işçilerin iken (mühendis, doktor),  2014 yılında bu hak, her meslekten işçiye tanındı.

Avustralya ve Norveç de bu çekilişi yapan diğer ülkeler arasında.

2) Vatandaşlık Satın Almak

Kanada,  400,000$ yatırıma yatırımcı vizesi, üç sene sonrasında ise vatandaşlık hakkı,

İspanya, 500,000 Euro değerinde konut alımına, oturma hakkı,

Letonya, 145,000 euro değerinde konut  alımına vatandaşlık hakkı,

Dominik Cumhuriyeti, 100,000$ yatırıma vatandaşlık hakkı,

Avusturya, 10 milyon euroluk yatırıma vatandaşlık hakkı,

Guatemala, 50,000$ yatırıma vatandaşlık hakkı,

Hong Kong , 1 milyon 260bin$ yatırıma vatandaşlık hakkı,

Makedonya 400,000 euroluk  yatırıma vatandaşlık hakkı,

Uruguay aylık 1200$ gelir ile önce oturma sonra vatandaşlık hakkı,

Almanya 250,000 euroluk yatırıma oturma hakkı,

Avustralya 4,7 milyon$ yatırıma oturma hakkı,

İngiltere 1 milyon sterlin yatırıma oturma hakkı,

Yeni Zelanda 1-7 milyon$ arası yatırıma vatandaşlık hakkı veriyor.

Yalnız dikkat Almanya, Avusturya, İsveç, Norveç ve Danimarka vatandaşlık kazanımında Türk vatandaşlığından çıkmayı şart koşuyor.

3) Dil okulları, Üniversiteler

Eğer yeterli paranız varsa, bütün ülkeler size kapılarını sonuna kadar açıyor. Öğrenci vizesi almak, turist vizesi almaktan çok daha kolay. Amerika’da üniversite okumanın bedeli (yıllık) yaklaşık 20,000$ iken, dil okullarının maliyeti yaklaşık 5000$.

4) İş, Meslek

Yeterli paranız yok ve planlarınızı riske atmak istemiyorsanız, gitmeden iş bulmak en mantıklı eylem.

Avrupa için,

http://www.europelanguagejobs.com/

Amerika için,

http://www.americanjobs.com/

http://www.doleta.gov/

5) Gönüllülük

Sadece seyahat etmek değil, bunun yanında başkalarının hayatlarına dokunmak, yardıma ihtiyacı olanlara yardım etmek, yeni kültürleri evlerinin içine girerek tanımak  isterseniz ise gönüllü olmak harika bir deneyim. Gönüllü olmak için birkaç örnek site;

World Wide Opportunities on Organic Farms (Organik Tarımda Dünya Çapında Fırsatlar)

http://www.wwoof.net/

http://www.tatuta.org/

15£ karşılığında siteye üye olduktan sonra,  45 ülke 208 tarım arazisinde çalışma imkanı sunan site aracılığı ile  organik tarım gönüllüsü olabilirsiniz. Ücret almasanız da çalıştığınız süre boyunca yeme ve konaklamanız, yardım ettiğiniz aile tarafından karşılanıyor. İşin en güzel tarafı gönüllü olduğunuz işte profesyonel olmanıza gerek yok. İşi gittiğiniz yerde de öğrenebilirsiniz.

Work Away

http://www.workaway.info/

Bu site aracılığı ile 135 ülkede 1000’den fazla iş alanından birini seçerek, gönüllü olabilirsiniz.  Kişi başı iki yıllık üyelik bedeli 29$, çift olarak üye olmak isterseniz 38$. Başvuru için min yaş 18, max yaş sınırlaması yok.

HelpX / Help Exchange

http://www.helpx.net/index.asp

20$ karşılığında iki yıllık üyelik satın alabilirsiniz. Yine dünyanın pek çok ülkesinde çalışıp, seyahatinizin maliyetini azaltabilirsiniz.

Volumeteer

http://volumeteer.org/

30$ karşılığında iki yıllık üyelik satın alabilirsiniz. 18-35 yaş sınırı bulunmakta. Gönüllü olarak gittiğiniz yer, çalışma karşılığı konaklama ve yemek ihtiyaçlarınızı karşılıyor fakat tüm bu sitelerde olduğu gibi kesinlikle ücret almıyorsunuz.

Taşındık ya sonra?

Internations

https://www.internations.org/

Bir şekilde yurt dışına taşındınız ve haliyle kendinizi sudan çıkmış balık gibi hissediyorsunuz. Su aboneliği açtırmak, kira kontratı yapmak gibi en basit görünen işleri yapmayı bile bilmediğiniz için yardım almak, aynı deneyimi yaşamış kişilerle buluşmak, dahası kendinizi evinizde hissetmek için kurulmuş bir kurum olan ‘internations’a üye olmak size önerebileceğim bir diğer seçenek.

Meetup

Meetup bir ülkeye ister yeni taşınmış olsun ister oranın vatandaşı olsun herkesin yeni deneyimler edinmek, yeni kişiler ile tanışmak için kurulmuş bir etkinlik sitesi. Beraber yoga yapmaktan, resim yapmaya, fotoğraf çekmeye, köpek gezdirmeye kadar bir çok seçenek bulunuyor.

https://www.meetup.com/